Obliczając, czy pracownik ma już wymagany dziesięcioletni staż uprawniający do korzystania z podwyższonego, 26-dniowego urlopu, bierze się pod uwagę nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę oraz nauki.
Zaliczeniu podlegają również okresy pobierania stypendiów wypłacanych przez starostę na mocy art. 52 i 53 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zwanych stażami absolwenckimi. Takie stanowisko potwierdzają interpretacje przedstawione przez Główny Inspektorat Pracy (nr GNP-110-4560/07/PE, GPP-110-4560-72-1/10/PE/RP).
Nie są natomiast brane pod uwagę okresy prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Nie oznacza to, że już w okresie odbywania stażu zainteresowany nabywa urlop wypoczynkowy. Nie jest on bowiem pracownikiem, a odbywanie stażu nie jest równoznaczne ze świadczeniem pracy na podstawie etatu. Zatem osoba, która zakończyła staż absolwencki i bezpośrednio potem zawarła umowę o pracę, nabędzie prawa do urlopu dopiero po rozpoczęciu stosunku pracy, na zasadach określonych w kodeksie pracy.
Kolejnym elementem branym pod uwagę podczas ustalania wymiaru urlopu jest to, czy były stażysta (przed rozpoczęciem obecnej pracy i przed okresem stażu) był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jeśli nie, to w pierwszym roku kalendarzowym pracy nabywa on prawa do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu, który przysługiwałby mu po przepracowaniu pełnego roku (czyli 1/12 z 20 dni). Stażu absolwenckiego nie bierze się więc pod uwagę podczas ustalania, czy zainteresowany przepracował już wymagany miesiąc do nabycia prawa do pierwszego w karierze zawodowej urlopu. Jeśli jednak były stażysta pracował w poprzednich latach na etacie, to w roku rozpoczęcia pracy po stażu będzie uprawniony do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku bądź do okresu zatrudnienia w danym roku.
Autor jest prawnikiem w kancelarii Schoenherr
Zobacz serwis: