- Przyjmuję pracownika do pracy na stanowisko biurowe. Mam w skierowaniu na badania lekarskie rubrykę: ile godzin będzie pracował przy komputerze. Praktycznie prawie osiem godzin dziennie. Czy mam wpisać te osiem godzin, czy zmniejszyć do siedmiu, bo godzinę przeznacza m.in. na przerwę śniadaniową czy wyjścia do toalety?
Wymienione w pytaniu przerwy nie obniżają wymiaru czasu pracy. Jeżeli praca podwładnego polega na obsłudze komputera w ciągu całego dnia roboczego, w skierowaniu na badania lekarskie należy podać pełne osiem godzin.
Warto dodać, że pracownikom obsługującym komputery pracodawca musi zapewnić przerwy w pracy związane z ochroną zdrowia, a te również nie obniżają wymiaru ich czasu pracy.
Wydane na podstawie art. 237
15
,
(DzU nr 148, poz. 973) stanowi w § 7, że pracodawca musi zapewnić podwładnym:
- łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego, lub
- co najmniej pięciominutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Autorka jest radcą prawnym, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy
Zobacz więcej :
»
»