W Austrii, jak w Polsce, biznes można prowadzić pod różnymi postaciami.

Pierwszym wyborem Polaków zaczynających biznes nad Dunajem bywa tzw. samozatrudnienie (selbstständige Erwerbstätigkeit), zgodne z ustawą o prowadzeniu działalności gospodarczej. Na analogicznych zasadach działają mikroprzedsiębiorstwa zwane Einzelunternehmen. W takiej firmie przedsiębiorca może zatrudniać, zawierając z kandydatami umowy o pracę. Dodatkowymi pracownikami mogą również być członkowie rodziny.

Przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej warto się zapoznać z dokładnym opisem czynności przypisanym do danego rodzaju działalności. Taki opis jest udostępniany w siedzibie lokalnej izby gospodarczej, ewentualnie w urzędzie rejestrującym działalność gospodarczą – w referacie gospodarczym w dzielnicowym magistracie, urzędzie miasta lub gminy. Takie porady i informacje są bezpłatne. Ale udzielane są zazwyczaj tylko po niemiecku. Informacje i wymagania dotyczące poszczególnych fachów liczą po kilka – kilkanaście stron.

Do rozpoczęcia działalności jest niezbędne zarejestrowanie jej w referacie gospodarczym w dzielnicowym ratuszu, urzędzie gminy lub miasta i otrzymanie tam uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej (potocznie zwanego Gewerbeschein).

Po zarejestrowaniu działalności przedsiębiorca zgłasza się do oddziału austriackiego ZUS do spraw ubezpieczeń społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą (Sozialversicherungsanstalt der gewerblichen Wirtschaft) oraz dokonuje rejestracji w austriackim urzędzie skarbowym (Umsatzsteuer).

Warto wiedzieć, że niezależnie od formy działalności w Austrii tylko część zawodów nie podlega żadnym ograniczeniom – jest to tzw. freie Gewerbe. Część zawodów jest reglamentowana, a niektóre, np. firmy ochroniarskie, podlegają przed rejestracją procedurze oceny wiarygodności.

Zobacz nasz poradnik:

» Kadry i płace » Poradniki kadrowo-płacowe » Praca w Austrii od 1 maja 2011 r.

Czytaj więcej w serwisie:

» Firma » Firma za granicą » Austria