Podatnik najpierw musi zapłacić zaległy podatek od czynności cywilnoprawnych, a fakt zawarcia umowy pożyczki może ujawnić dopiero w dniu kontroli. Wtedy zapłaci tylko pierwotną wysokość podatku, powiększoną o odsetki za opóźnienie.
[b]Takie wnioski wynikają z indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura akt IPPB2/436-405/10-3/MZ)[/b]. Zgodnie z [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr101poz%20649.asp]ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649)[/link] od umowy pożyczki należy odprowadzić daninę w wysokości 2 proc. jej wartości. Ta stawka wzrasta do 20 proc., jeśli podatnik nie złoży odpowiedniej deklaracji i nie zapłaci podatku, a powoła się na umowę dopiero przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej.
Wnioskodawca zwrócił się do Izby Skarbowej z pytaniem o konsekwencje pożyczki w obcej walucie, której udzielił obywatelowi innego kraju w 2001 r. Myślał, że nie podlega ona rygorom polskiej ustawy, i dopiero teraz stwierdził, że fiskusowi jednak należał się podatek. W ówczesnym stanie prawnym zobowiązanym do jego zapłaty były obydwie strony transakcji, a nie tylko pożyczkobiorca. Przedstawił swoje stanowisko, że jeśli w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej wpłaci podatek w wysokości 2 proc., a później ujawni umowę kontrolującym go urzędnikom, nie będzie podstawy do naliczenia dziesięciokrotnie wyższej stawki sankcyjnej.
[b]Warunkiem jej stosowania jest bowiem ujawnienie informacji o umowie w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego lub kontrolnego oraz kontroli podatkowej, ale wyłącznie gdy podatek nie został zapłacony. [/b]
Ponadto wnioskodawca uznał, że nie musi zapłacić odsetek. Wniosek taki wysnuł z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy, który stanowi, że w przypadku braku złożenia w terminie deklaracji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się na pożyczkę przed organami podatkowymi lub kontroli skarbowej. Termin ten wynosi pięć lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności.
Dyrektor izby przyjął te argumenty w części dotyczącej braku możliwości nałożenia stawki sankcyjnej. Brak odsetek powiązał jednak tylko z ujawnieniem umowy organom kontrolnym, co wiąże się z podatkiem 20-proc. Wtedy obowiązek podatkowy powstaje niejako od nowa, stąd podatnik nie spóźnia się z zapłatą daniny. Jeśli zapłaci wyłącznie 2 proc., należą się odsetki.
[i]sygnatura akt IPPB2/436-405/10-3/MZ[/i]
[ramka] [b]Zobacz [link=http://akty-prawne.rp.pl/applsrv/secure/ibpnav.dll?type=interp&method=98304&kind=0&tree=64&id=351]inne interpretacje podatkowe dotyczące pożyczki[/link][/b][/ramka]