Intensywność pomocy regionalnej dla firm, czyli to jaka może być procentowa dotacja na wydatki inwestycyjne ponoszone przez przedsiębiorstwa, reguluje rozporządzenie Rady Ministrów. Ustala ono tzw. mapę pomocy regionalnej na lata 2007 – 2013 ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183680]rozporządzenie z 13 października 2006 r., DzU nr 190, poz. 1402 ze zm.[/link]).
To między innymi ten akt wiąże wszystkie instytucje (np. urzędy marszałkowskie) udzielające firmom dotacji na regionalne projekty inwestycyjne.
Chodzi tu o m.in. o działania związane z tworzeniem nowych przedsiębiorstw, rozbudową tych istniejących, wprowadzaniem nowych produktów (towarów, usług), co nazywane jest dywersyfikacją działalności. Rozporządzenie od początku przewidywało, że od 1 stycznia 2011 r. mapa pomocy regionalnej trochę się zmieni.
Dotyka to województwa mazowieckiego. Do tej pory dopuszczalny poziom pomocy wynosił tu 40 proc. (z wyłączeniem Warszawy). Zgodnie z ogólnymi zasadami mógł on być zwiększony do 50 proc. w przypadku pomocy udzielanej średnim firmom i do 60 proc. w przypadku mikro- i małych firm.
Od 1 stycznia 2011 r. podstawowy próg dla Mazowsza to 30 proc., czyli tyle, ile pomoc wynosiła, i nadal będzie obowiązywać w Warszawie. Oczywiście wciąż istnieje prawo do podniesienia tego progu do 40 proc., w sytuacji gdy inwestycję przeprowadza średniej wielkości firma, i do 50 proc., gdy realizuje ją mikro- lub mały przedsiębiorca.
W przypadku pozostałych województw nic się nie zmienia. Dla nich mapa pomocy została ustalona na cały okres 2007 – 2013 i nie przewidywano żadnych modyfikacji.
W związku z tym obecnie podstawowe progi to:
- 50 proc. na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego,
- 40 proc. na obszarach należących do województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i śląskiego,
- 30 proc. na wszystkich obszarach (łącznie z Warszawą) województwa mazowieckiego.
Progi te mogą być zwiększone o 10 pkt proc., gdy beneficjentem jest średnia firma, i o 20 pkt proc., gdy pomoc otrzymuje mikro- lub mała firma.