Umowy barterowe są często wykorzystywane przez firmy z branży rozrywkowo-mediowej, jak: wydawnictwa popularnych czasopism, stacje radiowe i telewizyjne, kina czy portale internetowe.
W ich przypadku wymiana barterowa szczególnego znaczenia nabiera w czasach kryzysu, kiedy występują problemy ze znalezieniem reklamodawców. Wtedy udostępnienie powierzchni reklamowych w systemie bezgotówkowym, czyli w zamian za inne usługi (głównie marketingowo-promocyjne, ale też związane ze szkoleniem lub integracją pracowników), staje się popularną formą współpracy, która umożliwia obydwu stronom wymianę nadwyżek w zakresie oferowanych usług.
Standardowe formy rozliczeń barterowych nie nastręczają większych problemów natury księgowej lub podatkowej. Przy wymianie barterowej należy jednak zwracać szczególną uwagę na przepływ dokumentów, takich jak umowy i faktury za wzajemne świadczenia. Strony często o tym zapominają.
Dlatego że przy tego typu kontraktach nie ma przepływu gotówki. Tymczasem formalności tych nie można lekceważyć, bo efektem mogą być np. spory z fiskusem. Należy pamiętać, że niewystawienie i w konsekwencji niezaksięgowanie faktury przez jedną ze stron burzy neutralny charakter transakcji barterowej i powoduje zniekształcenie wyniku finansowego w księgach (dla jednej ze stron jego zaniżenie, a dla drugiej zawyżenie).
Aby uniknąć błędów w rozliczeniach księgowych i podatkowych, należy regularnie monitorować przepływ dokumentów barterowych, żeby wszystkie koszty i przychody były na bieżąco fakturowane.
[i]Autor jest biegłym rewident, ACCA, Błaszkowski Advisory Services[/i]