Zgodnie z prawem zamówień publicznych w razie wniesienia odwołania po upływie terminu składania ofert bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu do czasu ogłoszenia orzeczenia przez Krajową Izbą Odwoławczą. Dzieje się tak z mocy przepisu ustawy.

Jeżeli odwołanie wniesiono po wyborze oferty najkorzystniejszej, zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę, który ją złożył, do przedłużenia ważności lub wniesienia nowego wadium. Po otrzymaniu odwołania zamawiający przesyła jego kopię innym uczestnikom postępowania, wzywając ich do przystąpienia do postępowania odwoławczego.

Jeśli zatem odwołanie dotyczy wyboru oferty najkorzystniejszej, zamawiający wezwie jedynie wygrywającego do przedłużenia wadium. Przepis nie mówi nic o przedłużeniu terminu związania ofertą, w szczególności nie nakazuje wzywać do jego przedłużenia.

 

 

Obowiązujące do stycznia 2010 r. przepisy nakładały na zamawiającego obowiązek wezwania wykonawców do przedłużenia terminu związania ofertą w celu zabezpieczenia postępowania do zawarcia umowy (zarówno wykonawcę wygrywającego jak i pozostałych). Teraz taki obowiązek nie wynika już z prawa zamówień publicznych.

Obecnie gdy wniesiono odwołanie na wybór oferty, zamawiający wzywa wygrywającego wyłącznie do przedłużenia ważności wadium. Zatem zarówno wygrywający, jak i pozostali uczestnicy postępowania powinni sami zadbać o stosowne przedłużenie terminu związania ofertami. Zaniechanie takiego oświadczenia skutkować będzie wykluczeniem z postępowania zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 2 prawa zamówień publicznych.

 

 

Ważne zatem, aby wykonawca na bieżąco monitorował upływ terminu związania własną ofertą i pamiętał, że może samodzielnie, bez żadnych dodatkowych ograniczeń, w trybie art. 85 ust. 2 pzp złożyć zamawiającemu oświadczenie w sprawie przedłużenia terminu związania ofertą.

Zamawiającym natomiast należy zalecać, aby śledząc bieg terminu związania ofertami złożonymi w postępowaniu, informowali o tym fakcie wykonawców, chociaż taki obowiązek nie wynika wprost z przepisów ustawy.

Skoro zamawiający ma wybrać obiektywnie najkorzystniejszą ofertę, to powinien dołożyć wszelkiej staranności, aby z powodu błędów proceduralnych nie musiał wykluczać wykonawców.

 

 

Zamawiający na dziewięć dni przed upływem terminu związania ofertami zawiadamia wykonawców o wyborze oferty. Wykonawca przegrywający wnosi na wybór odwołanie. Czyni to ostatniego dnia terminu. Zatem jeśli samodzielnie nie przedłuży terminu związania ofertą, rozpoznanie merytoryczne odwołania przez KIO w istocie nie nastąpi.

Wniesienie odwołania nastąpi bowiem po terminie związania ofertą. Co ważne, dotyczy to również wykonawcy wygrywającego, jeśli ten wobec wniesionego odwołania poprzestał jedynie na przedłużeniu ważności wadium, a nie przedłużył związania ofertą.

 

Autor jest dyrektorem ds. projektu w Centrum Obsługi Zamówień Publicznych