W zasobach Agencji Mienia Wojskowego znajdują się zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchome. Te drugie mogą zaliczać się do grupy koncesjonowanej (np. broń, amunicja) lub takiej, gdzie żadne pozwolenia na zakup towarów nie są wymagane.

Z reguły sprzedawane są one w trakcie przetargów ustnych (licytacji). Dla wielu przedsiębiorców może być to znakomitą okazją do zakupu używanego albo nowego sprzętu po okazyjnych cenach, szczególnie dla osób rozpoczynających własną działalność gospodarczą, kiedy liczy się każdy grosz.

Ale także dla tych, którzy już działają na rynku od dłuższego czasu, to sposobność tańszych zakupów, a nawet rozszerzenia dotychczasowej działalności.

[srodtytul]Biuro w komisariacie[/srodtytul]

W ofercie AMW można znaleźć dawne lotniska, poligony, magazyny, koszary, kasyna, małe działki oraz wielohektarowe obszary, zarówno zabudowane, jak i niezabudowane. Przykładowo firma, która do tej pory wynajmowała powierzchnie magazynowe, może stać się właścicielem obiektu tego typu.

Na dawnym poligonie można przygotować trasy dla pragnących legalnie korzystać ze skuterów, quadów lub doskonalić technikę poruszania się samochodami terenowymi.

W tym ostatnim przypadku w ofercie wojska można także znaleźć takie samochody, które dałoby się wynajmować. Taki teren można udostępniać miłośnikom gry w paintball, a dodatkowo oddać im do dyspozycji prawdziwe wojskowe namioty z wyposażeniem i kuchnię polową. Pomysłów na zagospodarowanie może być oczywiście znacznie więcej.

Dawne wojskowe lub policyjne budynki mogą nawet zmienić się w siedzibę firmy, a koszary w hotel. Oczywiście nie każdego przedsiębiorcę będzie stać na zakup nieruchomości. Na nich czekają rzeczy ruchome.

[srodtytul]Mój stary star[/srodtytul]

Wybór takich przedmiotów jest naprawdę szeroki. Od nici i butów przez materiały budowlane po samochody ciężarowe i autobusy. W ofercie rzeczy ruchomych niekoncesjonowanych da się znaleźć m.in.:

- sprzęt inżynieryjny i lotniskowy (np. beczki stalowe dużej pojemności, węgielnice dwupryzmatyczne, zawory elektromagnetyczne),

- samochody osobowe, transportowe i specjalistyczne (np. typu Polonez, Opel, Tarpan, Renault Trafic, Sanos, Kamaz, Star),

- przyczepy transportowe i specjalne,

- sprzęt do transportu i dystrybucji paliw oraz wody (beczki, pompy, rury, końcówki do tankowania, przepływomierze, złączki redukcyjne, itp.),

- sprzęt gastronomiczny (kuchnie polowe, menażki, manierki),

- sprzęt łączności (telefony, telefaxy, kable),

- sprzęt morski (np. łodzie i ich wyposażenie typu kamizelki, koła ratownicze),

- artykuły mundurowe (mundury, kurtki polowe i podpinki, rękawice, pasy, nici koloru khaki),

- instalacyjne: sanitarne i elektryczne,

- sprzęt kwaterunkowy (np. łóżka polowe i koszarowe, blaszane szafki, taborety),

- maszyny i urządzenia warsztatowe (np. obrabiarki, frezarki, szlifierki, mierniki, wiertarki);

- części zamienne do oferowanego sprzętu,

- surowce wtórne i odpady (złom, przepracowany olej, zużyte opony).

Sprzęt niekoncesjonowany można nabywać bez ograniczeń.

[srodtytul]Wóz opancerzony[/srodtytul]

Z kolei w ofercie rzeczy ruchomych koncesjonowanych znajdują się m.in.: broń strzelecka, sprzęt artyleryjski i rakietowy, sprzęt pancerny i opancerzony, środki łączności i radiolokacji, statki powietrzne i okręty, amunicja oraz materiały wybuchowe.

Jednak w przypadku zamiaru nabycia sprzętu koncesjonowanego wymagane jest uzyskanie zezwolenia i koncesji na obrót specjalny.

Kwestie te regulują:

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6EA2CB6D3A3EDCB827AF7CC30E6AC498?id=161875]ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (DzU z 2001r. nr 67, poz. 679)[/link] oraz

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=93DB7603506ED2FD938CC3C763B8B0F3?id=163502]rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rodzajów broni i amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagana koncesja (DzU z 2001r. nr 145, poz. 1625 ze zm.)[/link].

Koncesje wydaje minister spraw wewnętrznych i administracji na wniosek zainteresowanego.

[srodtytul]Odpady[/srodtytul]

Dodatkowe wymogi muszą spełnić także ci przedsiębiorcy, którzy chcieliby nabyć od wojska odpady. W tym przypadku przed przystąpieniem do przetargu (wpłaceniem wadium) należy przedstawić oryginały lub poświadczone notarialnie kopie:

- aktualnego odpisu z właściwego rejestru albo aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie odbioru i obrotu odpadów, stanowiących przedmiot przetargu,

- zezwolenie na transport i zbieranie lub transport i odzysk albo transport i unieszkodliwianie odpadów stanowiących przedmiot przetargu spełniające wymogi [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=22246EFC1D6FD19A0F308187CEB9AC5E?id=185040]ustawy z 27 kwietnia 2001 roku o odpadach[/link],

- wpis do rejestru głównego inspektora ochrony środowiska (numeru rejestrowego) – w przypadku zagospodarowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5C7A8FB876AC042F67136A591F06DF87?id=179163]ustawy z 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym[/link].

[srodtytul]Na przetargu lub w sklepie[/srodtytul]

Większości sprzętu Agencja pozbywa się na przetargach organizowanych przez jej oddziały terenowe. [b]Ogłoszenia o nich są publikowane w zależności od wartości przedmiotu w codziennej prasie krajowej lub lokalnej oraz na stronie internetowej [link=http://www.amw.com.pl]www.amw.com.pl[/link]. [/b]

W licytacji mogą brać udział zarówno osoby fizyczne jak i prawne, które we wskazanym terminie, miejscu oraz we właściwy sposób wniosą wadium. W przypadku artykułów mundurowych oraz innego drobnego sprzętu stosowana jest także procedura bezprzetargowa, czyli sprzedaż detaliczna.

Taki sposób praktykowany jest, gdy wartość wynikająca z ewidencji księgowej nie przekracza kwoty określonej w przepisach w sprawie uznawania składników majątkowych za środki trwałe oraz w przypadku, w którym Agencja uzna, że w drodze przetargu nie otrzyma ceny wyższej niż aktualna cena rynkowa. Takie sklepy działają przy każdym oddziale terenowym Agencji.

Zatem można je znaleźć w :

Toruniu (ul. Polna 7),

Gorzowie Wielkopolskim (al. 11 Listopada 91),

Krakowie (ul. Rakowiecka 22),

Olsztynie (ul. Dąbrowskiego 2),

Szczecinie (ul. Księcia Sambora 4),

Warszawie (ul. Nowowiejska 26A) oraz

Wrocławiu (ul. Zwycięska 14).

Siedziba Agencji Mienia Wojskowego mieści się w Warszawie – ul. Nowowiejska 26A.

[ramka][b]Na modernizację armii i zapewnienie bezpieczeństwa[/b]

Zyski uzyskiwane ze sprzedaży mienia wojskowego i znajdującego się w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazywane są na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych oraz na Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA.[/ramka]