[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=362638]Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 141, poz. 950)[/link] obowiązuje od 21 sierpnia.
Nowelizację zalecała Komisja do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, powołana na mocy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293278]rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 15 grudnia 2008 r. (DzU nr 225, poz. 1490)[/link].
Ponadto trzeba było dostosować polskie wartości sztucznego promieniowania optycznego do tych określonych w dyrektywie 2006/25/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 kwietnia 2006 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (sztucznym promieniowaniem optycznym) (DzUrz UE L 114 z 27 kwietnia 2006). Termin ten upłynął 27 kwietnia 2010 r.
Nowe brzmienie § 3 rozporządzenia określa wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń fizycznego czynnika szkodliwego dla zdrowia, bo dotychczasowa definicja nie była wystarczająco uniwersalna dla różnorodnych parametrów charakteryzujących odmienne czynniki fizyczne.
Natomiast w części A rozporządzenia dla 11 substancji chemicznych zmieniono dotychczasowe wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS) i dla niektórych z nich najwyższego dopuszczalnego stężenia chwilowego (NDSCh). Do wykazu dodano pięć nowych substancji: związki tributylocyny (IV), chlorek tionylu, but-2-yno-1,3-diol, 4-toliloaminę oraz uwodornione terfenyle.
W załączniku nr 2 do rozporządzenia zmieniono w całości część D „Promieniowanie optyczne”, aby dostosować polskie wartości w zakresie sztucznego promieniowania optycznego do tych określonych w dyrektywie 2006/25/WE.
Nie trzeba było natomiast modyfikować wartości MDE (maksymalnej dopuszczalnej ekspozycji) dla nielaserowego promieniowania optycznego. Zmieniono wyłącznie formę ich przedstawienia, na taką jak określa załącznik do dyrektywy 2006/25/WE.