Zgodnie z art. 241[sup]8[/sup] § 1 kodeksu pracy w okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę do pracowników stosuje się postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

Postanowienia tego układu stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu lub jego części na nowego pracodawcę. Po upływie okresu stosowania dotychczasowego układu (tj. po upływie roku od dnia przejścia zakładu na nowego pracodawcę) wynikające z tego układu warunki umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do upływu wypowiedzenia tych warunków (art. 241[sup]8[/sup] § 2 k.p.).

Jednakże w dniu przejścia zakładu na nowego pracodawcę u dotychczasowego pracodawcy obowiązywało porozumienie o zawieszeniu stosowania układu. Ponieważ art. 241[sup]8[/sup] k.p. mówi o obowiązku stosowania przez nowego pracodawcę postanowień układu, którym pracownicy byli objęci przed przejściem, w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę, zatem w opisanej sytuacji nowy pracodawca nie jest związany postanowieniami układu zbiorowego, którego stosowanie w momencie przejścia zakładu na nowego pracodawcę było zawieszone.

Z tego względu należy przyjąć, że nowy pracodawca obowiązany był stosować przez okres jednego roku jedynie warunki wynagradzania ustalone przez strony układu w porozumieniu o zawieszeniu jego stosowania.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]art. 241[sup]8[/sup] § 1 kodeksu pracy[/link] [/i]