To jedna z propozycji zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A65A4A667A3E538CFDA85EB69D93F712?id=165971]ustawie Prawo bankowe[/link]. Założenia do projektu nowelizacji zostały właśnie opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. To efekt pracy grupy roboczej ds. przeglądu regulacji prawa bankowego Rady Rozwoju Rynku Finansowego, w której skład weszli przedstawiciele sektora bankowego, innych segmentów rynku finansowego oraz Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) pod kierownictwem urzędników Ministerstwa Finansów.
Zmiana definicji przedsiębiorcy w art. 4 ust. 1 pkt 16a w taki sposób, aby stroną umowy outsourcingu zawieranej z bankiem mógł być także przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który prowadzi działalność we współdziałaniu z innymi osobami (na podstawie umowy spółki cywilnej) ma uciąć kontrowersje dotyczące dopuszczalności wykonywania umowy outsourcingowej przedsiębiorcy będącemu wspólnikiem spółki cywilnej. Ma też usunąć nieuzasadnione różnicowanie sytuacji przedsiębiorców (osób fizycznych) w zależności od tego, czy prowadzą działalność samodzielnie czy z innymi osobami.
Oprócz niej w planach jest umożliwienie przedsiębiorcom, którym bank powierzył wykonanie określonych czynności, korzystanie z usług innych przedsiębiorców (tzw. podoutsourcing). "Obecnie przepisy nie przewidują również możliwości jednorazowego powierzenia czynności przez przedsiębiorcę będącego stroną umowy zawartej z bankiem, innemu przedsiębiorcy w sytuacji wyjątkowej, wywołanej przez niemożliwą do przewidzenia, niezależną od przedsiębiorcy przyczyną tj. wystąpieniem siły wyższej. Dlatego też należy wprowadzić w nowelizowanej ustawie Prawo bankowe stosowne unormowania prawne dotyczące takiego podoutsourcingu" - wyjaśniają autorzy projektu założeń.
Przewiduje się ponadto rozszerzenie ustawowego katalogu czynności, których powierzenie przedsiębiorcy (także zagranicznemu) nie będzie wymagało zezwolenia KNF. Lista ma wydłużyć się m.in. o: zawieranie i zmianę umów rachunków rozliczeniowych, rachunków lokat terminowych, rachunków powierniczych; zawieranie oraz zmianę umów kredytu i pożyczki (innych niż kredyt konsumencki) z osobami fizycznymi; o zawieranie i zmianę umów kredytu i pożyczki oraz umów o kartę płatniczą z mikroprzedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami.
W projekcie noweli, który powstanie na bazie tych założeń, ma znaleźć się też ograniczenie wymogu powierzania przez banki czynności przedsiębiorcom na podstawie umowy agencyjnej. Z tego obowiązku wyłączone ma zostać emitowanie i przechowywanie m.in. bankowych papierów wartościowych, windykacja należności banku oraz wykonywanie innych czynności po uzyskaniu zezwolenia KNF. Wszystko dlatego, że MF uznało, iż czynności te, jak choćby wspomniana emisja i obsługa bankowych papierów wartościowych, są czynnościami pomocniczymi, wykonywanymi na podstawie umów zlecenia. Ramy prawne i charakter umowy agencyjnej nie pasują zatem do warunków powierzenia tych czynności.
MF chce też ograniczyć obowiązki informacyjne banku w związku z zawarciem umowy outsourcingu. Zamiast zawiadamiać KNF o zamiarze zawarcia takiej umowy z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem, banki będą prowadzić ich ewidencję.