Wchodząca w życie 17 lipca 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=357661]ustawa z 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU nr 106, poz. 671)[/link] nie blokują zgłaszania roszczeń reprywatyzacyjnych przez przedwojenne spółki. Ale nie mogą to być roszczenia oszukańcze, nieuprawnione.
Jeszcze ponad 170 tys. przedwojennych spółek nieprowadzących od kilkudziesięciu lat działalności gospodarczej figuruje w dawnym rejestrze handlowym. Z powołaniem się na dokumenty uzyskane z rejestru, a czasem przez posłużenie się akcjami, dziś o wartości tylko historycznej, udawało się im dotychczas reaktywować, wpisać do KRS i występować o odszkodowania za majątek przejęty przez państwo.
[b]Nowa regulacja zakazuje posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego (zawierającego w większości nieaktualne już wpisy) do celów innych niż rejestracja spółki w KRS lub dochodzenie roszczeń przez wierzycieli.[/b]
Organy administracji publicznej, banki, komornicy i notariusze muszą niezwłocznie informować sąd rejestrowy o przypadkach posługiwania się takimi dokumentami w innym celu. Przy przerejestrowywaniu spółek z rejestru handlowego do KRS sądy mają badać prawidłowość nabycia lub objęcia udziałów albo akcji i spełnienie wymogów dotyczących rejestracji i umarzania niektórych dokumentów na okaziciela emitowanych przed 1 września 1939 r.
W razie wniosku przedwojennej spółki o wpis do KRS sąd musi zawiadomić prokuratora, który w takim przypadku wstępuje do postępowania. Może on też wytoczyć powództwo o stwierdzenie nieważności albo o uchylenie uchwał wspólników lub walnego zgromadzenia. Ma to uniemożliwić, a przynajmniej znacznie utrudnić, wykorzystywanie dawnych spółek do występowania z różnego rodzaju roszczeniami wobec Skarbu Państwa.
Będzie także możliwość weryfikacji wpisów do KRS spółek kapitałowych zawiązanych przed 1 września 1939 r. Jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające stwierdzenie nieważności uchwały wspólników albo uchwały walnego zgromadzenia, stanowiącej podstawę wpisu takiej spółki do KRS, prokurator może zażądać wznowienia postępowania. Nie będzie to jednak możliwe, jeżeli od wpisu do KRS upłynęło pięć lat.