[b]– Pracodawca chce wypowiedzieć umowę o pracę zawartą w celu przygotowania zawodowego z młodocianym, który od miesiąca nie pojawia się w pracy. Środki wychowawcze zostały zastosowane. Młodociany jest zatrudniony od września 2009 r.
Jaki zastosować okres wypowiedzenia i kiedy ustanie stosunek pracy, jeśli wypowiedzenie będzie wysłane listem poleconym? Czy do rodziców też wysyłam kopię wypowiedzenia?[/b] – pyta czytelnik.
Ponieważ młodociany był zatrudniony dłużej niż sześć miesięcy, ale krócej niż trzy lata, okres wymówienia wynosi miesiąc.
[srodtytul]Kiedy będzie koniec [/srodtytul]
Stosunek pracy pracownika młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego podlega szczególnej ochronie. Polega ona na zawarciu w art. 196 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] zamkniętego katalogu przyczyn, których wystąpienie pozwala wypowiedzieć umowę o pracę. Jedną z nich jest niewypełnianie przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych.
Co do zasady, zgodnie z art. 194 k.p., do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej z młodocianym w celu przygotowania zawodowego jest zatem uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i w przypadku zatrudnienia przez co najmniej sześć miesięcy, ale mniej niż trzy lata, wynosi jeden miesiąc (art. 36 § 1 k.p.). Ponieważ obejmuje miesiąc, skończy się w ostatnim dniu miesiąca (art. 30 § 2[sup]1[/sup] w zw. z art. 194 k.p.). Jeśli zatem oświadczenie woli o wypowiedzeniu zostało złożone do 30 czerwca, to stosunek pracy rozwiąże się 31 lipca.
[srodtytul]Kogo zawiadamiać[/srodtytul]
Każde oświadczenie woli, w tym także o wypowiedzeniu umowy o pracę, uważa się za złożone, jeżeli dotarło do adresata w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] w zw. z art. 300 k.p.). Gdy zostało wysłane listem poleconym na adres pracownika, należy je uważać za złożone w dniu doręczenia listu za pośrednictwem poczty (data wskazana na zwrotnym poświadczeniu odbioru).
Jeżeli mimo dwukrotnego awizowania przesyłka polecona z pismem wypowiadającym nie zostanie odebrana, jako datę złożenia oświadczenia należy przyjąć dzień upływu siedmiodniowego terminu od dnia powtórnego awizowania [b](por. wyrok SN z 5 października 2005 r., I PK 37/05)[/b].
O konieczności wypowiedzenia młodocianemu umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu pracodawca jest obowiązany zawiadomić przedstawiciela ustawowego młodocianego lub jego opiekuna oraz szkołę, jeżeli młodociany dokształca się w szkole, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik.
Tak stanowi § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C176AE04ECB196B38EF406AF3AE4C83F?id=73955]rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.)[/link]. Zawiadomienie to powinno poprzedzać złożenie oświadczenia woli o wypowiedzeniu, ale ustawodawca nie wskazuje terminu, w jakim powinno ono nastąpić, jak również formy tego zawiadomienia. Celem tego unormowania jest umożliwienie młodocianemu w porozumieniu ze szkołą kontynuowania nauki.
[b]Uwaga![/b] Co do zasady, młodociany dokonuje czynności prawnych dotyczących stosunku pracy, którego jest stroną, bez zgody przedstawiciela ustawowego (art. 22 § 3 k.p.).