W województwie wielkopolskim trwa nabór wniosków w ramach działania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” programu „Kapitał ludzki”.
Organizatorem konkursu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, który zarezerwował na ten cel prawie 8 mln zł. Środki te będą finansować projekty związane m.in. z:
- stażami i szkoleniami praktycznymi dla pracowników przedsiębiorstwa w jednostkach naukowych,
- stażami i praktykami pracowników jednostek naukowych oraz uczelni w przedsiębiorstwach,
- tymczasowym zatrudnieniem w małych i średnich firmach tzw. wysoko wykwalifikowanego personelu (pracownicy naukowi lub mający wieloletni staż w dużych przedsiębiorstwach).
[srodtytul]Komercjalizacja wyników[/srodtytul]
Środki unijne z tego działania mają przyczynić się do zwiększenia i zacieśnienia współpracy polskich przedsiębiorców ze sferą naukowo-badawczą. Ma to pozwolić na intensyfikację prowadzonych badań i prac rozwojowych oraz skutkować większą komercjalizacją ich wyników.
Dla firmy powinien być to jasny sygnał, że pojawia się szansa, aby taniej i skuteczniej wdrażać innowacje, zmiany w jej organizacji, wprowadzać nowe produkty lub usługi.
Na przykładzie projektu tymczasowego zatrudnienia da się pokazać, na czym opiera się wsparcie z programu KL. Chodzi tu o przyjęcie do pracy (także na podstawie np. umowy o dzieło lub umowy-zlecenia) pracownika naukowego, który będzie zajmował się w przedsiębiorstwie rozwojem sektora badawczego, pomagał w prowadzeniu konkretnych badań lub wspierał wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
Przez cały czas realizacji takiego projektu (czyli czasowego zatrudnienia) przedsiębiorca ponosi jedynie połowę kosztów wynikających z zatrudnienia (pensja, obowiązkowe ubezpieczenia). Drugą część pokrywają środki unijne i pochodzące z budżetu państwa.
[srodtytul]Elastyczne zasady[/srodtytul]
Czas pracy takiego pracownika wolno dopasować do potrzeb obu stron. Zasady programu są w tym względzie elastyczne. To znaczy, że pracownik naukowy może przejść do firmy na cały etat (co wiąże się z koniecznością uzyskania bezpłatnego urlopu u dotychczasowego pracodawcy) lub dzielić czas pracy między nową firmą a dotychczasową (np. w dalszym ciągu prowadzić dydaktykę na uczelni), co wiąże z odpowiednim dostosowaniem i podzieleniem obowiązków.
Należy jednak wyraźnie podkreślić, że firma, która zdecydowałaby się na taki krok i pozyskanie pomocy, musi na potrzeby tymczasowego pracownika utworzyć nowe stanowisko pracy. Wysoko wykwalifikowany personel nie może zastępować dotychczasowych pracowników. Ponadto stanowisko to musi wiązać się z działalnością naukową (prowadzenie badań, prac rozwojowych, wprowadzanie innowacji).
[srodtytul]Dokąd z wnioskiem[/srodtytul]
Miejscem składania wniosków jest [b]siedziba WUP, ul. Kościelna 37, 60-537 Poznań, budynek C, sekretariat funduszy Unii Europejskiej[/b].
Będą one przyjmowane [b]do wyczerpania zaplanowanego budżetu lub najpóźniej do końca bieżącego roku[/b].
Szczegółowe informacje o naborze, w tym regulamin konkursu, zostały opublikowane na stronie [link=http://www.efs.wup.poznan.pl]www.efs.wup.poznan.pl[/link].