[b]Czy do wymiaru urlopu wliczamy okres stażu absolwenckiego? [/b]

[i]Odpowiada Katarzyna Dulewicz, partner w CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa:[/i]

Z punktu widzenia odpowiedzi na to pytanie istotne jest, co należy rozumieć przez staż absolwencki. Zwykłe staże czy praktyki dla studentów i absolwentów nie mają wpływu na wymiar urlopu i nie powiększają okresu, od którego zależy wymiar urlopu.

Natomiast okres stażu odbywanego na podstawie skierowania starosty i umowy zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FDC3127A80604FBFC1907E5DFC280B97?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link] należy wliczyć do okresu, od którego zależy wymiar urlopu.

Zgodnie bowiem z art. 79 powołanej ustawy okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na podstawie ustawy wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych.

Należy jednak odróżnić „wymiar urlopu wypoczynkowego” od „nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego”. Wymiar urlopu to liczba dni przysługującego płatnego wypoczynku, a nabycie prawa do urlopu to uzyskanie możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego.

Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy pracownika, do którego wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia, okresy ukończonej nauki oraz inne okresy określone w odrębnych przepisach. Do obliczania wymiaru urlopu należy więc brać pod uwagę również okres odbywania stażu na podstawie skierowania przez urząd pracy.

Natomiast jedyną przesłanką decydującą o nabyciu prawa do urlopu jest uprzednie przepracowanie przez pracownika określonego czasu. Pracownik nabywa prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego z upływem miesiąca pracy.

Odbycie stażu nie będzie miało wpływu na nabycie prawa do pierwszego urlopu, ale jedynie podjęcie pracy po odbyciu takiego stażu.