Istnieją dwa typy szkoleń bhp, tj. wstępne i okresowe. Odbycie pierwszego z nich jest warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy (art. 237[sup]3[/sup] § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]). Wyjątkowo nie jest ono wymagane, gdy bezpośrednio po rozwiązaniu jednej umowy o pracę strony zawrą kolejną, ale nie zmieni się zajmowane stanowisko.

[ramka][b]Przykład 1[/b]

Pan Krzysztof jest zatrudniony na trzymiesięczny okres próbny na stanowisku architekta. Umowa o pracę rozwiązała się w poniedziałek z upływem czasu, na który została zawarta. Następnego dnia strony podpisały kolejny angaż, tym razem na czas nieokreślony.

Rodzaj wykonywanej przez pana Krzysztofa pracy się nie zmienił. W konsekwencji nie musi on powtarzać wstępnego szkolenia bhp. Sytuacja wyglądałaby inaczej, np. gdyby pan Krzysztof podjął pracę na innym stanowisku.[/ramka]

[srodtytul]Samokształcenie kierowane[/srodtytul]

Do zakresu i częstotliwości przeszkolenia odnosi się [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174609]rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.[/link], dalej rozporządzenie). Wyróżnia ono cztery formy szkoleń: instruktaż, kurs, seminarium, samokształcenie kierowane. E-learning należy zaliczyć do ostatniej z nich.

Samokształcenie kierowane polega bowiem na umożliwieniu uzyskania, aktualizowania lub uzupełniania wiedzy i umiejętności w zakresie bhp na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, Internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców (§ 1a pkt 5 rozporządzenia).

[srodtytul]Lista ograniczona[/srodtytul]

Z rozporządzenia wynika, że w formie elektronicznej mogą odbyć się wyłącznie szkolenia okresowe i tylko w odniesieniu do określonych grup osób. A mianowicie:

1) osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów, brygadzistów,

2) pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji,

3) pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych osób wykonujących zadania tej służby,

4) pracowników administracyjno-biurowych,

5) innych pracowników, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na warunki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo których charakter pracy wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tej formy szkolenia nie można jednak stosować wobec pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

[ramka][b]Przykład 2[/b]

Pani Aneta podejmuje zatrudnienie na stanowisku asystentki w agencji reklamowej. Jako pracownik administracyjno-biurowy może skorzystać z e-learningu, ale tylko w przyszłości, przy odbywaniu szkoleń okresowych.

Dla przeszkolenia wstępnego pracowników zarezerwowana jest forma instruktażu, opierająca się na bezpośrednim kontakcie między wykładowcą a uczestnikami.[/ramka]

[srodtytul]Cel i jego konsekwencje[/srodtytul]

Warunki przeprowadzenia nauki w formie e-learningu powinny zostać podporządkowane celowi, dla którego organizowane są okresowe szkolenia bhp. Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia jest nim aktualizacja i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności w dziedzinie bhp i zaznajomienie uczestników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

W konsekwencji, w przypadku szkoleń okresowych odbywanych w formie elektronicznej, uczestnicy powinni otrzymać od organizatora materiały umożliwiające przyswojenie problematyki objętej programem szkolenia, np. skrypty, przepisy prawne, zestawy pytań kontrolnych oraz ćwiczeń z instrukcjami. Co więcej, warunkiem dopuszczalności samokształcenia kierowanego jest istnienie realnej możliwości konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.

[ramka][b]Uwaga na egzamin[/b]

Szkolenie okresowe kończy się egzaminem przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora. Przeważa stanowisko, że powinien on odbyć się twarzą w twarz. Nie wynika to jednak jednoznacznie z samego rozporządzenia.

W związku z tym pojawiają się poglądy dopuszczające możliwość złożenia egzaminu w formie elektronicznej. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak sfinalizowanie przeszkolenia podczas osobistego spotkania z komisją egzaminacyjną.[/ramka]

[i]Autorka jest prawnikiem w Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy[/i]