Dzięki postępowaniu upadłościowemu przedsiębiorstwo może zrestrukturyzować swoje zadłużenie, pozbyć się toksycznych kontraktów i tworząc mocne fundamenty, wrócić na rynek silniejsze i bogatsze o nowe doświadczenia.
[srodtytul]Sposób na umowy[/srodtytul]
Po ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego, jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości zobowiązania z umowy wzajemnej nie zostały wykonane w całości lub w części, syndyk może od umowy odstąpić. Dzięki temu może zrewidować zobowiązania upadłego pod kątem ich opłacalności dla masy upadłości i wyeliminować toksyczne kontrakty, które nie znajdują uzasadnienia ekonomicznego lub z uwagi na treść zobowiązania są dla masy upadłości niekorzystne.
W praktyce [b]uwolnienie się od jednej tylko niekorzystnej umowy wzajemnej może zmienić całkowicie sytuację finansowo-ekonomiczną upadłego[/b] i przekonać wierzycieli lub sędziego-komisarza, że w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w większym stopniu niż w przypadku likwidacji majątku upadłego. Z inicjatywą układową może wystąpić upadły, syndyk lub rada wierzycieli, również sąd z własnej inicjatywy może dokonać zmiany postanowienia w tym przedmiocie.
[srodtytul]Konkretne propozycje...[/srodtytul]
Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu pozwala skrócić postępowanie upadłościowe i doprowadzić do szybszego, a niewątpliwie szerszego zaspokojenia wierzycieli. Jednym z warunków powodzenia układu jest oparcie go na racjonalnych fundamentach ekonomiczno-finansowo-organizacyjnych, w myśl zasady „dobry układ nie jest zły”.
Propozycje układowe powinny określać sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego oraz zawierać uzasadnienie. Ustawodawca podpowiada kilka sposobów restrukturyzacji zobowiązań, są to odroczenie wykonania zobowiązań; rozłożenie spłaty długów na raty; zmniejszenie sumy długów; konwersja wierzytelności na udziały lub akcje; zmiana, zamiana lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
[srodtytul]... i ich przyjęcie[/srodtytul]
Głosowanie nad układem odbywa się w ramach grup wierzycieli reprezentujących poszczególne kategorie interesów. Wprowadzając takie unormowanie, ustawodawca odstąpił od obowiązującej na gruncie poprzednich regulacji zasady, według której wierzyciele głosowali nad układem razem. Dokonanie tej zmiany było wynikiem dostrzeżenia potrzeby znalezienia takiej formuły przyjęcia układu, która w sposób najwłaściwszy uwzględniałaby interesy wierzycieli.
Oczywiste jest bowiem, że poszczególni wierzyciele w różnym stopniu mogą być zainteresowani zawarciem układu, a niektórzy z nich mogą być nawet układowi przeciwni. Z tego względu na potrzeby głosowania nad układem przewidziano podział wierzycieli na grupy według kryterium ich interesów zdeterminowanych charakterem przysługujących im wierzytelności.
W następstwie wynik takiego głosowania może odzwierciedlać rzeczywiste zainteresowanie określonych grup wierzycieli zawarciem układu w sposób bardziej reprezentatywny. Formuła taka stwarza też możliwość łatwiejszego uzyskania większości wymaganej do przyjęcia układu.
[srodtytul]Dalekosiężne skutki [/srodtytul]
Układ wiąże wszystkich wierzycieli, których wierzytelności według ustawy objęte są układem, choćby nie zostały umieszczone na liście. [b]Układ wiąże zatem każdego wierzyciela, którego wierzytelność istniała w momencie ogłoszenia upadłości. [/b]
Za związanych układem należy uznać tych wierzycieli, którym w postępowaniu upadłościowym odmówiono prawomocnie wciągnięcia ich wierzytelności na listę, o ile później istnienie tych wierzytelności zostanie wykazane w procesie lub nawet w inny sposób.
Tym samym tracą także wykonalność sądowe tytuły wykonawcze i egzekucyjne (a wszczęte na ich podstawie postępowania egzekucyjne podlegają umorzeniu, wydane nawet na rzecz tych wierzycieli, którzy nie zgłosili wierzytelności w toku postępowania upadłościowego. [ramka][b]Profity przewyższają koszty[/b]
Mimo że postępowanie upadłościowe należy rozpatrywać jako ostatnie z możliwych rozwiązań uwolnienia się od niechcianych kontraktów, to jednak dla wielu mniejszych przedsiębiorstw może to być jedyne rozwiązanie chroniące przed bankructwem.
Postępowanie upadłościowe jest co do zasady kosztowne, jednak korzyści wynikające z restrukturyzacji zobowiązań, dające mocne podstawy do dalszej działalności, szybko zdyskontuje poniesione nakłady i pozwoli organizacji przetrzymać kryzys.[/ramka]