Odpowiada Andrzej Korkus prezes Agencji EastWestLink:

Leasing pracowniczy podlega ustawie z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Aby z niego skorzystać, wystarczy się zwrócić do agencji pracy czasowej i podpisać umowę. Wtedy agencja najczęściej zatrudnia pracowników na umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonego zadania. Zatrudnienie na umowę-zlecenie jest również możliwe, ale tylko w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje pracy w stałych godzinach i pod stałym nadzorem innego pracownika. Poza podpisaniem umowy z pracownikiem leasingowym do zadań agencji pracy tymczasowej należy ewidencja czasu pracy oraz udzielanie zgody na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze dwóch dni za każdy przepracowany miesiąc.

Jakie korzyści daje?

Leasing pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w sferze kosztów pracowniczych związanych z rekrutacją i szkoleniem pracowników. Dzięki niemu firma pozbywa się wielu problemów związanych z rozliczeniami z ZUS, dokumentacją personalną, zobowiązaniami prawnymi czy też administracją pracowników. Cały ciężar tych zobowiązań spoczywa na firmie oferującej usługę leasingu pracowniczego (agencja pracy tymczasowej). Ponadto, leasing pracowniczy jest bardzo opłacalny w momencie zatrudniania obcokrajowców – agencja pracy przejmie wówczas wszystkie obowiązki formalnoprawne związane z wizami i pozwoleniami na pracę.

Jedyne ograniczenie, jakie mogą napotkać pracodawcy korzystający z leasingu kadr, to regulowany prawnie maksymalny czas zatrudnienia „wypożyczonego” pracownika. Pracownik leasingowany może wykonywać pracę na rzecz firmy najwyżej przez 12 miesięcy w okresie kolejnych 36 miesięcy. Wyjątkowo, gdy pracownik realizuje zadania w zastępstwie nieobecnego pracownika, wówczas może pracować dla danej firmy przez 36 miesięcy.

Jak firma korzystająca z leasingu opłaca pracę takiego pracownika?

Za korzystanie z usługi leasingu pracowniczego agencja pracy tymczasowej pobiera wynagrodzenie, które najczęściej jest kalkulowane na podstawie stawki procentowej wynagrodzenia pracownika.

W jakich branżach warto skorzystać z leasingu pracowniczego?

Leasing może funkcjonować zarówno w firmach małych, jak i w ogromnych przedsiębiorstwach zatrudniających tysiące pracowników. Forma prawna czy ilość zatrudnionych osób przez firmę również nie są czynnikami ograniczającymi stosowanie leasingu. Z usługi leasingu pracowniczego najczęściej korzystają firmy, w których występuje wyraźna sezonowość produkcji czy usług i w związku z tym istnieje konieczność dostosowania zatrudnienia do potrzeb rynku. Przykładem mogą być tu fabryki i supermarkety, gdzie w okresie świąt znacznie wzrasta potrzeba zatrudnienia większej liczby osób.

Z zatrudniania pracowników leasingowych korzystają także firmy, których pracownicy etatowi nie posiadają odpowiednich zezwoleń do wykonywania pewnych zadań. Przedsiębiorcy korzystają z leasingu również w przypadku, gdzie istnieje konieczność zatrudnienia pracownika o określonych kwalifikacjach, na bardzo krótki okres, który ma wykonać konkretne zadanie (np. zatrudnienie tłumacza).

Leasing jest także ciekawą usługą dla spółek notowanych na giełdzie, gdyż wskaźniki zysków są analizowane z uwzględnieniem liczby zatrudnionych osób. W tej sytuacji stosowanie leasingu jest jedyną możliwością zatrudnienia niezbędnych pracowników, bez konieczności późniejszej redukcji etatów. Pracowników leasingowych z Europy Wschodniej i Azji rekrutuje się najczęściej do wykonywania prac w budownictwie, rolnictwie, przemyśle, handlu i transporcie.