[b]Nasza firma planuje wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego zgodnie z przepisami pakietu antykryzysowego. Obowiązujący u nas zakładowy układ zbiorowy pracy przewiduje trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Czy mimo to istnieje możliwość wprowadzenia takiego zapisu?[/b]
[i][b]Odpowiada Izabela Lipińska prawnik w kancelarii Radcy Prawnego Marcina Wojewódki:[/b][/i]
Przepisy pakietu antykryzysowego nie wyłączają możliwości zawarcia porozumienia o wprowadzeniu przedłużonego do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego, o którym mowa w tej ustawie, jeżeli u danego pracodawcy obowiązuje już układ zbiorowy pracy.
Z brzmienia przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=45B76FD6949F21823F767E1F885A91A2?id=320785]ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego[/link] nie wynika jednoznacznie, jaką pozycję w hierarchii źródeł prawa pracy zajmuje takie porozumienie u pracodawcy związanego postanowieniami układu zbiorowego, ale ratio legis ustawy przemawia za przyjęciem, że porozumienie jest wobec niego aktem szczególnym. I jako takie ma pierwszeństwo zastosowania w zakresie wynikającym z przepisów ustawy (np. przedłużenie okresu rozliczeniowego, indywidualny rozkład czasu pracy pracownika z wyłączeniem przepisów o dobie pracowniczej, obniżenie wymiaru czasu pracy).
W treści takiego porozumienia powinno się jednak odnieść do przepisów układu zbiorowego pracy, tj. wskazać, które przepisy układowe będą czasowo odmiennie uregulowane bądź zmodyfikowane (zawieszone). Zawarcie porozumienia jest szczególnie wskazane właśnie w sytuacjach, kiedy u pracodawcy funkcjonuje kilka organizacji związkowych będących stronami układu zbiorowego, a nie wszystkie skłonne są wprowadzić do niego zmiany. Zwłaszcza jeśli zmiany te nie leżą w interesie wszystkich pracowników, co przykładowo może dotyczyć wprowadzenia przedłużonego okresu rozliczeniowego czy też obniżenia wymiaru czasu pracy. Zgodnie bowiem z przepisami pakietu antykryzysowego, jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, to przedsiębiorca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 241[sup]25a [/sup][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3ACFD3F13ABA13EA2D26E10C9691B6BD?id=76037]kodeksu pracy[/link].
Powyższe oznacza, że w praktyce jest dużo łatwiejsze doprowadzenie do zawarcia porozumienia, bo wystarczy, aby tylko reprezentatywne organizacje związkowe wyraziły zgodę na jego zawarcie. W takim przypadku postanowienia porozumienia zawartego tylko z częścią organizacji związkowych będą miały pierwszeństwo przed przepisami układu zbiorowego pracy zawartego z większą liczbą związków.