Spadkobierca ponosi odpowiedzialność nie tylko za zaległości podatkowe spadkodawcy, ale również za odsetki za zwłokę od tych zaległości. Podatnik przyjmujący spadek może odpowiadać również za pobrane, a niewpłacone podatki z racji sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta.
Odpowiadać może również za niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony VAT oraz ich oprocentowanie, opłatę prolongacyjną, koszty postępowania podatkowego oraz koszty upomnienia i postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy.
[b]Odsetki od niezrealizowanych w terminie należności podatkowych naliczane są do dnia otwarcia spadku. Dzięki temu bez wpływu na ich wysokość pozostaje czas trwania postępowania podatkowego[/b]. Nawet jeśli będzie ono prowadzone kilka miesięcy, niezapłacony przez spadkodawcę podatek nie zostanie powiększony o kolejne odsetki. Urząd doliczy tylko te, które może pobrać do dnia otwarcia spadku.
Nie zawsze jednak. Czasami dopuszczalne jest dalsze naliczanie odsetek i oprocentowania (czyli również po dniu otwarcia spadku). Możliwe to będzie jednak dopiero wtedy, gdy spadkobiercy nie zapłacą ustalonych należności podatkowych spadkodawcy we wskazanym terminie (mają na to 14 dni od otrzymania decyzji o zakresie ich odpowiedzialności).
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D220B05634DE30CF53A4EFCC2379F9C7?id=176376]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link][/i].