[b]Nie.[/b] Oświadczenie każdej ze stron (a więc i pracodawcy) o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno wprawdzie nastąpić na piśmie, zgodnie z art. 30 § 3 kodeksu pracy.

Kodeks jednak nie definiuje formy pisemnej oświadczenia woli. Dlatego należy się w tym przypadku posiłkować art. 78 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

W konsekwencji [b]kopia (m.in. zeskanowany egzemplarz lub wydruk faksu) pisma zawierającego własnoręczny podpis nie spełnia wymogu własnoręcznego podpisania pisma[/b].

Powyższe stanowisko potwierdził SN. [b]W uchwale z 2 października 2002 r. (III PZP 17/02) [/b]stwierdził, że doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 k.p., ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p.

[b]Wręczenie pracownikowi faksu lub skanu oryginału pisma zawierającego oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia będzie skuteczne, jednak[/b] ponieważ nie spełnia ono wymogu określonego w art. 30 § 3 k.p., tj. zachowania formy pisemnej, [b]stanowić będzie naruszenie tego przepisu[/b]. W konsekwencji w związku z tym, że będzie dokonane z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę, [b]pracownik będzie miał podstawę do tego, aby dochodzić odszkodowania. [/b]

Podobnie będzie, gdy pracodawca wręczy pracownikowi faks lub skan pisma zawierającego oświadczenie o wypowiedzeniu angażu.

[i]Podstawa prawna:

– art. 30 § 3, art. 264 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DA7D15A19408890FB95118FFBB9EAABD?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link].[/i]