Okres wypowiedzenia angażu pracowniczego zależy, na co wskazuje kodeks pracy, od stażu danej osoby w ostatniej firmie. Z sygnałów naszych czytelników wynika jednak, że nie jest to takie oczywiste.
Pracownicy kadr wielu firm uważali, że należy to rozszerzyć o przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2BDA5EAFA51E4A2B5BAC69DB3085BE03?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link]. Z jej art. 79 ust. 1 wynika bowiem, że czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Czasu pobierania tego zasiłku nie wlicza się jedynie do:
- okresów wymaganych do nabycia prawa do zasiłku i długości okresu jego pobierania,
- okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
- stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.
– To błędne założenie – powiedział „Rz” Zenon Rycerz, ekspert Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Jak podkreślił, mimo że we wspomnianej ustawie stwierdzono, iż okres pobierania zasiłku wliczany jest do stażu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, nie daje to podstaw do doszukiwania się w tym zapisie odstępstwa od generalnej kodeksowej zasady.
– [b]Gdyby było inaczej, dochodziłoby do absurdów. Mianowicie, pracownik, który dawno temu otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych, a obecnie, np. po miesiącu pracy, dostałby informację od przełożonego o rozwiązaniu z nim umowy, miałby trzymiesięczny okres wypowiedzenia[/b] – mówi Rycerz.
Jolanta Zedlewska, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku, również uważa, że nie można wiązać art. 79 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia z art. 36 kodeksu pracy.
– Ten ostatni przepis jednoznacznie i w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje, jaki okres zatrudnienia ma wpływ na okres wypowiedzenia bezterminowej umowy o pracę – podkreśla.
Przez okres zatrudnienia w tym wypadku należy rozumieć zatrudnienie u konkretnego pracodawcy, z którym łączy zainteresowanego umowa o pracę, a która rozwiąże się za wypowiedzeniem. Od tej zasady przewidziany jest wyjątek dotyczący wliczania okresu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli obecny jest jego następcą prawnym.