Kolczyki można od środy zamawiać u dostawców bez pośrednictwa ARiMR.

– Wzór ten jest nowy, gdyż wcześniej nie było takiej konstrukcji kolczyka do znakowania zwierząt, zatem on spełnia ustawowe wymagania do uzyskania ochrony – potwierdził [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 910/ 09)[/b].

W 2007 r. Tadeusz J. z Warszawy uzyskał w Urzędzie Patentowym ochronę na wzór użytkowy pn. „Kolczyk do znakowania zwierząt, zwłaszcza hodowlanych” (Wiadomości UP z 30 marca 2007 r.). Prawo ochronne, czyli wyłączność na dane rozwiązanie, staje się ważne od dnia jego zgłoszenia w UP. Tadeusz J. zgłosił swój wzór w 2002 r. i od tego czasu ma monopol na tak skonstruowany kolczyk.

Według ARiMR wzór ten nie był nowy w dacie zgłoszenia, gdyż takie rozwiązanie, jej zdaniem, było znane z patentu amerykańskiego. Nie powinien więc uzyskać ochrony. Ponadto przepisy unijne i krajowe określają wymagania co do kolczyków. Precyzuje je [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=246065]rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 2 listopada 2007 r. w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń (DzU nr 220, poz. 1635)[/link].

Agencja wystąpiła o unieważnienie tego wzoru. Wśród licznych jej zadań, a została powołana do wspierania rolnictwa, jest także prowadzenie rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, a także wykonywania czynności związanych z oznakowaniem bydła, owiec, kóz i świń. Poszczególne zadania określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=273612]ustawa z 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (DzU z 2008 r. nr 98, poz. 634 ze zm.)[/link]. Część wynika także z odrębnych przepisów.

Kolegium orzekające ds. spornych oddaliło wniosek ARiMR. Podkreśliło, że istotą wzoru jest zatrzask kolczyka i takiego rozwiązania nie zawiera patent amerykański. Rozporządzenie zaś określa m.in. wymiary kolczyków (szerokość części żeńskiej i części męskiej), a to nie stanowi istoty wzoru użytkowego Tadeusza J. (decyzja kolegium z 5 grudnia 2008 r., sygn. Sp. 11/07).

WSA oddalił skargę ARiMR. Uznał, że UP należycie wyjaśnił sprawę. – [b]Urząd Patentowy dobrze wiedział o patencie amerykańskim. W toku postępowania zgłoszeniowego wezwał Tadeusza J. do skorygowania zastrzeżeń, tak aby nie było wątpliwości, że zgłoszony przez niego kolczyk zawiera nową konstrukcję[/b] – podkreśliła w motywach wyroku sędzia Pamela Kuraś-Dębecka.

Wyrok nie jest prawomocny.

[ramka][b]Ważna zmiana[/b]

Znowelizowana 25 czerwca 2009 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=319162]ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (DzU nr 116, poz. 976)[/link], która wchodzi w życie 7 sierpnia, zmienia niektóre przepisy dotyczące znakowania owiec i kóz oraz zgłaszania oznakowanych zwierząt gospodarskich do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Uproszczono zasady zamawiania kolczyków do znakowania zwierząt. Zwykłe kolczyki i ich duplikaty oraz te zawierające elektroniczny identyfikator (kolczyki i ich duplikaty) będą zamawiane przez posiadaczy zwierząt bez pośrednictwa biur powiatowych ARiMR. Hodowca będzie je zamawiał bezpośrednio u wybranego dostawcy. Uprości to obrót i skróci rolnikowi czas oczekiwania na dostawę kolczyków.[/ramka]