Nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4B6F75D70109102D1D992E6EA2820C42?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] zainteresuje posiadaczy zdematerializowanych akcji spółek zapisanych na rachunku papierów wartościowych. Według dotychczasowych przepisów powinni oni złożyć w spółce imienne świadectwa depozytowe wystawione przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych. Wystawienie świadectwa wiązało się dodatkowo z zakazem obrotu papierami nim objętymi oraz koniecznością zablokowania tych akcji na rachunku inwestycyjnym do czasu upływu terminu ważności świadectwa lub jego zwrotu wystawiającemu.
[srodtytul]Można obracać akcjami[/srodtytul]
Zgodnie z nowelizacją prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółki publicznej mają osoby będące akcjonariuszami spółki na 16 dni przed datą walnego zgromadzenia (dzień rejestracji). W celu skorzystania z tego prawa (oprócz posiadania akcji w dniu rejestracji) akcjonariusz zobowiązany jest uzyskać odpowiednie zaświadczenie od podmiotu prowadzącego rachunek papierów wartościowych.
Żądanie wystawienia zaświadczenia musi zostać zgłoszone nie wcześniej niż po ogłoszeniu o zwołaniu walnego zgromadzenia i nie później niż w pierwszym dniu powszednim po dniu rejestracji. Na podstawie wystawionych świadectw firmy inwestycyjne przekazują informację Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych, który z kolei sporządza zbiorczy wykaz osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu i przekazuje go spółce w celu ustalenia ich ostatecznej listy.
Nowelizacja wprost stanowi, iż akcjonariusz spółki publicznej może przenosić akcje w okresie między dniem rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu a dniem zakończenia walnego zgromadzenia.
Nowelizacja kładzie duży nacisk na interaktywny kontakt spółki z jej akcjonariuszami – wprowadzając m.in. obowiązek zamieszczania na stronie internetowej spółki publicznej wielu istotnych informacji dotyczących walnych zgromadzeń, w tym w szczególności ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia, dokumentacji, która ma być przedstawiona walnemu zgromadzeniu, projektów uchwał.
[srodtytul]Kontakt przez Internet lub przez pełnomocnika[/srodtytul]
Wprowadzone zmiany w znaczący sposób zwiększają też możliwość „zdalnego” uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Spółki mogą dopuszczać możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, np. Internetu.
Uszczegółowiono też i zliberalizowano instytucję pełnomocnictwa do reprezentowania na walnym zgromadzeniu. Nowelizacja wprowadza m.in. wyraźny zakaz ograniczania prawa do ustanawiania pełnomocników oraz zakaz ograniczania ich liczby, pozwala też wprost na udzielanie pełnomocnictw z prawem do substytucji. Jednocześnie, w przypadku spółek publicznych, ustawodawca wprowadził możliwość udzielania pełnomocnictwa w postaci elektronicznej (bez konieczności opatrywania takiego pełnomocnictwa podpisem elektronicznym).
O sposobie zawiadamiania o udzieleniu pełnomocnictwa w formie elektronicznej decyduje spółka.
[i]Autor jest radcą prawnym w kancelarii Gide Loyrette Nouel[/i]