Umowy leasingowe mają różne skutki w VAT w zależności od tego, czy spełniają kryteria uznania ich za umowy leasingu finansowego, czy operacyjnego.
[srodtytul]Ustawowa definicja[/srodtytul]
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń nią przewidzianych lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 9 ustawy o VAT przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze (o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT) rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym ([b]>patrz ramka[/b]), odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotem są grunty.
[srodtytul]Kiedy dostawa...[/srodtytul]
Podstawowe warunki uznania umowy za dostawę towarów są więc następujące:
- musi zawierać postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje korzystający oraz
- musi przewidywać, że w następstwie normalnych zdarzeń nią przewidzianych lub z chwilą zapłaty ostatniej raty zostanie przeniesione prawo własności.
Jeżeli umowa leasingu zawarta z leasingodawcą z innego państwa Unii Europejskiej będzie spełniała te kryteria, to przyjmujemy, że wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.
[srodtytul]...a kiedy usługa[/srodtytul]
Natomiast umowa leasingu, która nie spełnia wskazanych warunków (m.in. gdy odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca), nie jest traktowana jako dostawa, lecz jako usługa.
Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 15 grudnia 2008 r. (IPPP1-443-1789/08-3/JB)[/b]. Czytamy w niej: „Spółka zawarła z polskim podatnikiem umowę leasingu frezarek i szlifierki do obróbki metalu, na okres 54 miesięcy. Maszyny, będące przedmiotem leasingu, zakupione zostały przez wnioskodawcę na terytorium kraju od polskiej spółki, z którą zawarta została następnie ww. umowa. W umowie nie ma zapisów dotyczących odpisów amortyzacyjnych. W umowie zawarto opcję sprzedaży, zgodnie z którą wraz z upływem terminu umowy leasingowej leasingobiorca zobowiązany jest kupić przedmiot umowy, chyba że przed końcem umowy wystąpi z wnioskiem o przedłużenie umowy a leasingobiorca zgodzi się negocjować aneks do umowy.
A zatem (...) nie zostały spełnione przesłanki uznania czynności dokonanej przez niemiecką spółkę jako dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy. W przedmiotowej sytuacji dochodzi do świadczenia usług leasingu, które ujęte zostały w katalogu usług art. 27 ust. 4 ustawy.
W związku z powyższym podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest, zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy w związku z ust. 2, usługobiorca tej usługi”.
[ramka][b]Leasing w ustawach o CIT i o PIT[/b]
W rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych leasing finansowy występuje wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
3) umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający (art. 17f ustawy o CIT i art. 23f ustawy o PIT).Umowa leasingu operacyjnego (zdefiniowana w art. 23b ust. 1 ustawy o PIT i art. 17b ust.1 ustawy o CIT) musi z kolei spełniać następujące warunki:
1) zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo zostać zawarta na okres co najmniej dziesięciu lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. [/ramka]