Zasadą jest, że w razie zawieszenia wykonywania działalności podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji.

Przewidziane są jednak od niej liczne wyjątki. Zwolnienie to nie dotyczy m.in. przedsiębiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE lub dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie ma ono także zastosowania do okresów rozliczeniowych, za które ma obowiązek rozliczyć VAT z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które musi dokonać korekty VAT naliczonego.

Przepisy regulujące zawieszenie działalności zlikwidowały problem naliczania VAT na zasadach przewidzianych dla likwidowanej firmy [b]po dziesięciu miesiącach przerwy w jej funkcjonowaniu[/b]. Zgodnie z ustawą o VAT [b]niewykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu przez ten okres jest traktowane tak samo jak likwidacja działalności[/b]. To się wiąże z koniecznością naliczenia podatku od wartości towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.

[b]Zasada ta nie dotyczy jednak podatników, którzy zawiesili działalność firmy na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. [/b]