Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła drugi w tym roku nabór wniosków w ramach tzw. działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” programu „Innowacyjna gospodarka”.
[b]Konkurs rozpocznie się 15 czerwca, a nabór wniosków potrwa do 3 lipca (może się zakończyć wcześniej, jeżeli zainteresowanie będzie duże).[/b]
Działanie 8.2 skierowane jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które planują współpracę z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań elektronicznych. Istotą projektów powinno być stworzenie nowych lub zintegrowanie obecnych systemów informatycznych współpracujących ze sobą firm.
W praktyce na wsparcie finansowe mogą liczyć projekty o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, których celem będzie realizacja procesów biznesowych w formie elektronicznej. Wsparcie może być udzielone przedsiębiorcy, który planuje rozpoczęcie lub rozwój współpracy z wykorzystaniem rozwiązań elektronicznych, w szczególności przez dostosowanie systemów informatycznych kooperujących firm. Celem takich działań powinna być automatyzacja wymiany informacji.
[b]Wsparcie na jeden projekt nie może być niższe niż 20 tys. zł i jednocześnie nie może przekraczać 2 mln zł.[/b] Intensywność wsparcia (czyli procentowy udział dotacji w wydatkach kwalifikowanych) jest zróżnicowana w zależności od statusu przedsiębiorcy, lokalizacji projektu i kategorii tzw. wydatków kwalifikowanych. Mikro- i małym firmom przysługują wyższe dotacje na inwestycje niż przedsiębiorcom średniej wielkości. Z kolei firma z województwa pomorskiego może liczyć na większą dotację niż firma z Warszawy, ale będzie ona niższa niż dla firmy z Podlasia.
Zasady udzielania pomocy reguluje[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=280342] rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej (DzU z 2008 r. nr 153, poz. 956 ze zm.)[/link].
W przypadku tego konkursu, chociaż organizatorem jest PARP, wnioski o dofinansowanie należy składać poprzez tzw. regionalne instytucje finansujące właściwe ze względu na lokalizację projektu.
Pełną listę tych instytucji można znaleźć na stronie [link=http://www.parp.gov.pl/]www.parp.gov.pl[/link]. Tam umieszczony jest również regulamin konkursu, wzory dokumentów oraz generator wniosków, za pomocą którego należy przygotować aplikację.
Wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na rozwój elektronicznych powiązań między firmami powinny odwiedzić portal [link=http://www.web.gov.pl/]www.web.gov.pl[/link]. Jest on w całości poświęcony działaniom 8.1. i 8.2 POIG. Można tam znaleźć wiele praktycznych porad oraz przykładów wykorzystania unijnych dotacji.
[b]Jak zrozumieć B2B [/b]
Skrót pochodzi z języka angielskiego (Business-to-Business). Najkrócej mówiąc, to ogół relacji między firmą a partnerami, pośrednikami, dostawcami, dystrybutorami oraz punktami sprzedaży i świadczenia usług.