[b]Nie. Tak brzmi odpowiedź na pierwsze pytanie.[/b] W wymienionych sytuacjach nie należy zmniejszać wymiaru czasu pracy na druku INF-D-P, ponieważ wynika on z zawartej umowy o pracę z pracownikiem. Nie zmienia go ani choroba tego zatrudnionego, ani to, że się opiekuje dzieckiem lub chorym członkiem rodziny i z obu tytułów otrzymuje zasiłek odpowiednio: chorobowy i opiekuńczy.
Zatem jeżeli wymiar czasu pracy z umowy wynosi 1,000 etat, to w razie przebywania pracownika przez np. dziesięć dni na zasiłku chorobowym, w poz. 26 INF-D-P (lekki stopień dla zpch) przeciętny miesięczny wymiar czasu pracy należy wpisać 1,000 etat.
[b]Na drugie pytanie trzeba odpowiedzieć: tak.[/b] Koszty płacy mogą się bowiem zmniejszyć.
W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków, podobnie w przypadku składki chorobowej i wypadkowej. W razie wypłaty zasiłku chorobowego pracodawca nie ponosi co do zasady żadnych kosztów płacy. Dlatego gdy pracownik przebywa np. cały miesiąc na zasiłku chorobowym i pracodawca nie ponosi żadnych kosztów płacy za niego, pracodawca nie powinien za niego wysyłać do PFRON druku INF-D-P.
Zaznaczam, że zmniejszenie kosztów płacy będzie mogło skutkować zmniejszeniem wysokości dofinansowania, gdyż dofinansowanie jest wypłacane do 75 proc. kosztów płacy i nie więcej niż maksymalne dofinansowanie w zależności od stopnia niepełnosprawności.
[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]