[b]Czy obywatel Włoch zatrudniany w spółce prawa polskiego, na stanowisku prezesa zarządu, na podstawie kontraktu menadżerskiego, musi posiadać pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce?[/b]

Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską zapewnia swobodę przepływu pracowników wewnątrz Wspólnoty. Swoboda ta obejmuje zniesienie dyskryminacji ze względu na przynależność państwową między pracownikami Państw Członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=65F492231B297121CB65AA7323490190?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link] cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Zezwolenie na pracę nie jest więc wymagane.

Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8A71F7AA2BC53F5587D6420BFD4954CB?id=182676]ustawą z 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin[/link] obywatel Unii Europejskiej jest zobowiązany w pewnych przypadkach zarejestrować swój pobyt. Wynika to z art. 20 ustawy. Jeżeli pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej trwa przez okres dłuższy niż 3 miesiące, obywatel Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować swój pobyt, a członek rodziny niebędący obywatelem Unii jest obowiązany uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela Unii.

Wniosek należy złożyć osobiście, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wymóg osobistego złożenia wniosku nie dotyczy małoletniego. Do wniosku należy dołączyć dokumenty lub pisemne oświadczenia potwierdzające spełnianie warunków pobytu, a w przypadku wniosku o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej - także fotografie.

[i][b]Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/56613.html]rp.pl » Dobra Firma » Cudzoziemiec w firmie » Zatrudnienie cudzoziemca[/link].[/b][/i]