[b]Nie.[/b] Kodeks pracy nie uzależnia rozpoczęcia biegu jednomiesięcznego terminu od ujawnienia skutków nagannego postępowania pracownika w postaci ustalenia rozmiaru szkody, jaką to postępowanie spowodowało. Pracodawca, decydując się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, musi to uczynić w ciągu miesiąca od momentu uzyskania wiadomości o okolicznościach uzasadniających zastosowanie tego trybu. W przytoczonej sytuacji będzie to chwila, w której pracodawca dowiedział się o rażących uchybieniach pracownika, co ewentualnie mogłoby nastąpić po niezwłocznie podjętym i sprawnie przeprowadzonym wewnętrznym postępowaniu sprawdzającym, czy pracownik rzeczywiście w rażący sposób nie dopełnił obowiązków i czy w sposób ciężki naruszył podstawowe obowiązki pracownicze.
Szef, nie dotrzymując miesięcznego terminu, nie może natomiast się tłumaczyć, że dopóki nie poznał rozmiaru szkód wyrządzonych przez pracownika wadliwymi decyzjami i zaniedbaniem, dopóty nie mógł podjąć decyzji o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ustawową przesłanką rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w tym trybie nie jest bowiem wyrządzenie pracodawcy szkody, lecz ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.
Jeżeli zaś wskutek tego naruszenia pracodawca poniósł szkodę, pracownik, który ją wyrządził, ponosi odpowiedzialność majątkową według zasad określonych w przepisach art. 114 – 123 k.p. I to niezależnie od możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę.
[i]Podstawa prawna:
– art. 52 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=02FA013C3C279445FB863CB72DBBF448?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]