[b]Tak[/b], ale wszystko wskazuje na to, że nie na podstawie przywołanego przepisu. Dotyczy on bowiem choroby lub niezdolności do pracy, które trwają dłuższy czas. Zgodnie z art. 53 k.p. szef rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, o ile niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwa:
- dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
- w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn, które trwały dłużej niż miesiąc.
Pracodawca może wypowiedzieć umowę nawet wtedy, gdy powtarzające się nieobecności nie spełniają jeszcze przesłanek z art. 53 k.p. [b]W wyroku z 11 lipca 2006 r. Sąd Najwyższy [/b]uznał bowiem, że pracownika wolno zwolnić z pracy - nawet jeśli jego nieobecności są usprawiedliwone i niezawinione pod warunkiem, że się powtarzają i powodują, że zatrudniony nie może wykonywać zobowiązań wynikających ze stosunku prac[b] (I PK 305/05)[/b].