[b]– Importujemy towary na paletach drewnianych. Innych towarów z opakowaniami na rynek nie wprowadzamy. Mamy podpisaną umowę z organizacją odzysku i rozliczamy się z nią tylko za palety. Zastanawiam się jednak, czy nie bardziej opłacałoby się nie odnawiać tej umowy, tylko rozliczać się samodzielnie. Nie przekazujemy bowiem organizacji fizycznie tych opakowań. Do tej pory odbierała je od nas firma wywożąca odpady, co potwierdzała kartami przekazania odpadów. Dowiedzieliśmy się jednak, że możemy je przekazać osobom fizycznym do spalenia. Czy i w jaki sposób osoba fizyczna ma potwierdzić odzysk i dla kogo ma być to potwierdzenie, dla nas czy dla organizacji odzysku ?– pyta właścicielka firmy budowlanej. – Który sposób będzie dla nas bardziej opłacalny? [/b]
Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CBD0591A476714693E54B3FFF70FD246?id=181639]rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (DzU z 2006 r. nr 75, poz. 527, ze zm.)[/link] [b]od 14 stycznia 2009 r. przedsiębiorca może przekazywać zużyte palety (podobnie jak inne opakowania z drewna) swoim pracownikom.[/b] Mogą oni wykorzystać je w procesach odzysku R1 lub R14, czyli jako paliwo lub do wykonywania drobnych napraw i konserwacji lub przy pakowaniu.
[b]Ale uwaga![/b] Proces R1, czyli spalanie opakowań drewnianych, można zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D0663E7D2032F00D149E8B78C93BB6CA?id=185746]ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 90, poz. 607 ze zm.) [/link]zaliczyć jedynie jako odzysk opakowań. [b]Nie można więc wykonać nim obowiązku recyklingu.[/b]
Również proces R14, polegający na wykorzystaniu odpadu do wykonywania drobnych napraw i konserwacji lub przy pakowaniu, bezpieczniej jest traktować tylko jako odzysk.
Trzeba też pamiętać, że [b]w razie wizyty inspektora ochrony środowiska należy uwiarygodnić, w jaki sposób dużą liczbę palet pracownicy mogą wykorzystać[/b] w procesie R14. Jeśli chodzi o proces R1, obaw być nie powinno, bo w przydomowych piecach można spalić bardzo dużo drewna.
Przekazywanie palet (odpadów) pracownikom trzeba dokumentować. Pracownicy powinni potwierdzić na karcie przekazania odpadu, że go odebrali. Ponadto powinni potwierdzić wykonanie odzysku tych odpadów. Służą do tego druki, których wzory znajdują się w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A650E1593D4B3207E2AFD8A1B793964?id=184420]rozporządzeniu w sprawie dokumentów potwierdzających odrębnie odzysk i recykling (DzU z 2006 r. nr 247, poz. 1816).[/link]
Nie jesteśmy natomiast w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, czy czytelniczce bardziej opłaca się podpisać umowę z organizacją, czy rozliczać się samodzielnie, przekazując palety pracownikom.
[ramka][b]Przykład[/b]
Przedstawiamy obliczenia, zakładając, że w ciągu roku wraz z wyrobami czytelniczka wprowadziła na polski rynek 10 ton palet. Pracownikom przekazała natomiast 5200 kg zużytych. Z tego 4200 kg w ramach procesu R1 można uznać za odzysk. Również 1000 kg w ramach procesu R14 zaliczamy jako odzysk.
Czytelniczka osiągnęła więc 0-proc. poziom recyklingu i 52-proc. poziom odzysku.
W 2009 r. firmy płacą po 0,33 zł za kilogram wprowadzonych palet.
Za recykling czytelniczka rozliczy według wzoru:
[b]N = [W x (p – o): 100] x s[/b]
Poszczególne litery oznaczają:
N – wysokość należnej opłaty produktowej w złotych
W – masa w kilogramach opakowań wprowadzonych na rynek
p – wymagany poziom recyklingu wyrażony w procentach
o – osiągnięta przez przedsiębiorcę wielkość recyklingu obliczona jako iloraz wielkości faktycznie poddanych recyklingowi i wielkości wprowadzonych na rynek opakowań, wyrażona w procentach
s – stawka jednostkowa opłaty produktowej w złotych za kilogram
Jeżeli p – o ma wartość ujemną, to jako należną opłatę produktową wpisuje się zero, a nadwyżkę można rozliczyć w następnym roku.
Czytelniczka zapłaci więc
10 000 kg x [(15 proc. – 0 proc.): 100 proc.] x 0,33 zł/kg = 495,00 zł
Ponieważ czytelniczka uzyskała 52-proc. poziom odzysku ogółem, a w 2009 r. wystarczy 51 proc., to nie musi się rozliczać z opłaty za odzysk. Gdyby przekazała pracownikom mniej, zapłaciłaby również za odzysk opakowań ogółem. Przy rozliczeniach skorzystałaby ze wzoru na odzysk ogółem z załącznika nr 5 do ustawy o opłacie produktowej.
Uwaga! Pokazując obliczenia, założyliśmy, że za 2009 r., podobnie jak za 2008 r., przedsiębiorca nie będzie się rozliczał z łącznego poziomu recyklingu, ponieważ brakuje wzoru do jego wyliczenia. Jeżeli jednak w ciągu 2009 r. taki wzór się pojawi, przedsiębiorca będzie się musiał dodatkowo rozliczyć z ogólnego poziomu recyklingu odpadów, który w 2009 r. wynosi 30 proc.
Przypominamy też, że w przypadku rozwiązania umowy z organizacją wraca do czytelniczki obowiązek sprawozdawczy. Musi albo robić to samodzielnie, albo znaleźć firmę, która odpłatnie dokona za nią rozliczeń.[/ramka]