Czytelnik nie będzie mógł zawiesić działalności. Zatrudnia bowiem pracowników. Nie ma tu znaczenia, że nie świadczą oni w danym momencie pracy.Art. 14a ust.1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2BD8E7D87DD7C53991F6D9C97E793899?id=236773]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link] mówi, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od miesiąca do 24 miesięcy.
Z tego wynika zatem, że prawo do zawieszenia działalności przysługuje tylko osobie, która nie zatrudnia pracowników. Jeśli zatem przedsiębiorca zatrudnia pracowników, to przed ewentualnym zawieszeniem działalności powinien tych pracowników zwolnić. Nie ma przy tym znaczenia, czy dany pracownik świadczy pracę, czy nie. Mowa jest o „niezatrudnianiu pracowników”. Nawet jeśli dana osoba nie świadczy pracy, lecz jest zatrudniona (np. przebywa na zwolnieniu lekarskim), jest to dla przedsiębiorcy (pracodawcy) przeszkodą do zawieszenia działalności gospodarczej.
Jeśli chodzi o skutki formalnego zawieszenia działalności w podatku dochodowym, to podstawowy jest taki, że podatnik w okresie zawieszenia nie będzie musiał płacić zaliczek na ten podatek. Przepisy zwalniające z tego obowiązku mają charakter bezwzględny, a zatem uznać trzeba, że zaliczek na podatek nie trzeba będzie płacić także w razie osiągnięcia przychodów w okresie zawieszenia działalności (np. przychodów finansowych czy przychodów ze zbycia środków trwałych).
Podatnicy, którzy zawiesili działalność, nie są jednak zwolnieni z obowiązku złożenia zeznania rocznego za ten okres ani z obowiązku zapłaty podatku dochodowego (o ile taki u nich powstanie).[i]
- Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]
Szerzej na temat podatkowych skutków zawieszenia działalności pisaliśmy w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/56208,293323_Masz_trudna_sytuacje__odpocznij_od_fiskusa_.html]Masz trudną sytuację, odpocznij od fiskusa[/link]" DF z 20 kwietnia br.