Złożenie przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę jest traktowane jako oświadczenie woli, do którego mają zastosowanie przepisy części ogólnej kodeksu cywilnego.

[b]Zasadniczo pracownik nie ma możliwości swobodnej zmiany zdania i odwołania swojego wcześniejszego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracodawcy, może być bowiem skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej[/b] (art. 61 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2994DF217F3CC2997D4DB4196097A712?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]).

[srodtytul]Za aprobatą[/srodtytul]

Zatem zmiana stanowiska przez pracownika, który zdecydował się na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, a następnie uznał, że jest to dla niego niekorzystne, nie jest wiążąca dla pracodawcy. Może on bowiem całkiem swobodnie nie zgodzić się z odwołaniem wcześniej wręczonego mu wypowiedzenia. W takim wypadku jest ono bezskuteczne, co oznacza, że biegnie ustawowy okres wypowiedzenia wynikający z oświadczenia pracownika i umowa o pracę rozwiąże się po upływie tego okresu.

[b]Nie ma natomiast problemu, gdy pracodawca wyrazi zgodę na cofnięcie wypowiedzenia[/b], wówczas bowiem traci ono moc, czyli nie prowadzi do rozwiązania umowy o pracę po upływie okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie uważa się wtedy za nieistniejące prawnie i bezskuteczne.

Dla uniknięcia ewentualnych sporów co do wyrażenia zgody przez pracodawcę najpewniejsze dla pracownika byłoby uzyskanie pisemnej jego zgody, np. w formie opatrzonej podpisem adnotacji uczynionej na oświadczeniu pracownika o odwołaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Skuteczna jednak będzie także aprobata wyrażona ustnie czy też poprzez takie zachowanie pracodawcy, z którego można jednoznacznie wywnioskować, że zgadza się na cofnięcie wypowiedzenia.

[srodtytul]Możliwe wady[/srodtytul]

Jeśli pracownik nie uzyska zgody pracodawcy na cofnięcie złożonego wypowiedzenia, może próbować się uchylić od skutków swego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem poprzez powołanie się na jego wady. W takim przypadku oceny skuteczności odwołania należy dokonywać na podstawie przepisów kodeksu cywilnego regulujących wady oświadczenia woli (art. 82 – 88 k.c.).

Wady oświadczenia woli, które mogłyby powodować nieważność oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, to przede wszystkim brak możliwości świadomego i swobodnego podjęcia takiej decyzji. Ponadto może to być błąd, podstęp lub groźba bezprawna, które dają możliwość uchylenia się od skutków takiego oświadczenia. W razie sporu przez sądem to na pracowniku spoczywałby wówczas obowiązek wykazania jednej z tych wad, co praktyce jest dość trudne.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę, ponieważ liczył na zatrudnienie w innym zakładzie. Gdy nie został tam przyjęty, napisał do pracodawcy pismo, w którym oświadczył, że cofa swoje wypowiedzenie. Szef uznał jednak, że jest już za późno, i nie zgodził się na cofnięcie wypowiedzenia. Po upływie okresu wypowiedzenia wręczył pracownikowi świadectwo pracy i poinformował go, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu. Pracownik, nie zgadzając się z tym, złożył pozew do sądu pracy, żądając ustalenia, że pozostaje w stosunku pracy. Podnosił, że jego wypowiedzenie nie może wywoływać skutków, gdyż zostało cofnięte. Sąd jednak oddalił jego powództwo, podnosząc, że oświadczenie pracownika o cofnięciu wypowiedzenia nie jest wiążące dla pracodawcy. A to oznacza, że w razie braku jego zgody na cofnięcie wypowiedzenia dochodzi do rozwiązania umowy o pracę po upływie okresu wypowiedzenia. [/ramka]

[i]Autor jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Kielcach[/i]