[b]Prowadzę działalność gospodarczą na własne nazwisko i pozostaję w stałych stosunkach gospodarczych ze spółką z o.o. Powstał między nami spór, który trafił do sądu. Sąd przyznał spółce kary umowne. Czy spółka ma prawo potrącić zasądzoną kwotę bezpośrednio z wynagrodzenia należnego za roboty dla niej wykonane?[/b]

[b]Tak.[/b] Potwierdzenie tego można znaleźć [b]w wyroku Sądu Najwyższego z 20 października 2005 r. (II CK 126/05)[/b]. SN uznał w nim, że do potrącenia można przedstawić nie tylko należność wymagalną, która może być dochodzona przed sądem, lecz także już zasądzoną, choć normujący potrącenie art. 498 kodeksu cywilnego mówi wprost tylko o takich należnościach.

Potrącenie polega na tym, że gdy dwie osoby są wobec siebie zarówno dłużnikami, jak i wierzycielami, każda z nich może potracić swą należność z należnością drugiej strony. Jest to dopuszczalne,jeśli przedmiotem obu należności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku i obie te wierzytelności są wymagalne, tj. minął już termin ich uregulowania, oraz mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem państwowym.

SN we wskazanym werdykcie uchylił wyrok sądu II instancji odmawiający potrącenia z kwot dochodzonych przed nim kwot zasądzonych od powoda na rzecz pozwanego we wcześniejszych prawomocnych wyrokach sądowych. Uznał, że pogląd, który na pierwszy rzut oka, ze względu na dosłowne brzmienie art. 498 k.c., wydawałby się słuszny, nie jest trafny. Nie można bowiem osoby mającej należności wobec swego wierzyciela zmuszać do przymusowego egzekwowania ich przez komornika, jeśli mogą być zaspokojone w drodze potrącenia.

Dodajmy, że [b]jest to także korzystne dla zobowiązanego do zapłaty na podstawie wyroku sądowego. W razie bowiem ściągnięcia należności przez komornika obciążyłyby go dodatkowo wysokie koszty egzekucyjne[/b]. Chyba że chciałby z jakichś względów odwlec zapłatę długu stwierdzonego w wyroku sądu, ale z wierzycielem jako stałym partnerem też można próbować zawrzeć ugodę, np. że swą należność potrąci z wynagrodzenia w ratach.

[i]Podstawa prawna: art. 498 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B410A1EE29D960DF9ABF54EFDCF64329?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] [/i]