O tym, w którym kraju czytelnik powinien płacić podatki decyduje jego miejsce zamieszkania. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych [b]miejsce zamieszkania w Polsce posiada osoba, której centrum interesów osobistych i życiowych jest na terytorium Rzeczypospolitej polskiej lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym[/b].

Jeżeli czytelnik mieszka w Polsce, tutaj ma rodzinę i prowadzi interesy, to możemy przyjąć, że jest polskim rezydentem podatkowym. W takiej sytuacji dochody uzyskane z tytułu świadczenia usług w Niemczech są opodatkowane podatkiem dochodowym w Polsce, chyba że czytelnik prowadzi na terytorium Niemiec działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Wtedy dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Niemiec będą podlegały opodatkowaniu w Niemczech.

Natomiast to, gdzie czytelnik powinien płacić składki na ubezpieczenia społeczne zależy od paru czynników.

Przede wszystkim trzeba zajrzeć do [b]rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. dotyczącego stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób pracujących na własny rachunek oraz do członków ich rodzin, przemieszczających się w granicach Wspólnoty[/b].

[srodtytul]Gdy firma tylko w Niemczech[/srodtytul]

Zgodnie z art. 13 ust. 2b tego rozporządzenia [b]przy określaniu kraju, w którym należy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, najważniejsza jest zasada miejsca wykonywania pracy[/b].

Zgodnie z nią przedsiębiorca wykonujący pracę na własny rachunek na terytorium Państwa UE podlega ustawodawstwu tego państwa (nawet jeżeli mieszka na terytorium innego państwa członkowskiego).

[b]Jeżeli więc nasz czytelnik wykonuje prace tylko i wyłącznie na terenie Niemiec, to tam właśnie powinien płacić składki na ubezpieczenia społeczne.

Najprawdopodobniej również tam będzie płacił podatki, ponieważ skoro prowadzi działalność tylko w Niemczech, to można przypuszczać, że tam znajduje się jego miejsce zamieszkania (decydujące o rezydencji podatkowej).[/b]

[srodtytul]Gdy działalność i w Polsce i w Niemczech[/srodtytul]

Jeżeli czytelnik prowadzi działalność na własny rachunek zarówno w Polsce jaki i w Niemczech, to podlega ustawodawstwu ubezpieczeniowemu państwa, w którym mieszka, jeżeli tylko na terenie tego kraju wykonuje chociaż część działalności.

Jeżeli nie mieszka ani w Polsce ani w Niemczech, to podlega ustawodawstwu tego państwa, na którego terytorium prowadzi swoją podstawową działalność. [b]Decyduje o tym miejsce, w którym znajduje się siedziba lub stała działalność zainteresowanego (w razie braku takiego miejsca - zwyczajowy charakter lub czas trwania wykonywanej działalności, liczba wykonywanych zleceń (usług) oraz wielkość dochodów z prowadzonej działalności (art. 12a ust. 5d rozporządzenia 574/72)[/b].

[srodtytul]Czasowe wykonywanie działalności w Niemczech[/srodtytul]

Jeżeli nasz czytelnik, którego firma jest zarejestrowana w Polsce, zwykle pracuje na terenie kraju, a w Niemczech jedynie wykonuje pracę przez okres nie przekraczający dwunastu miesięcy, to podlega pod ustawodawstwo polskie.

Nie oznacza to, że jeżeli wystąpią nie dające się przewidzieć okoliczności, które wydłużą okres pracy przykładowo to 14 miesięcy, to nasz czytelnik automatycznie zacznie podlegać pod prawo niemieckie.

Czytelnik będzie mógł nadal podlegać pod ustawodawstwo polskie aż do zakończenia tej pracy, jeżeli uzyska zgodę właściwych władz niemieckich. O zgodę należy wystąpić odpowiednio wcześnie (przed upływem początkowego okresu dwunastu miesięcy) i może ona zostać udzielona maksymalnie na okres jednego roku.