W ostatnich dniach śląscy przedsiębiorcy otrzymali szansę uzyskania wsparcia na projekty turystyczne. W konkursie dotyczącym infrastruktury zaplecza turystycznego, o którym pisaliśmy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56479,275381_Promocja_Gor_Swietokrzyskich_za_eurodotacje.html]"Promocja Gór Świętokrzyskich za eurodotacje"[/link], do rozdysponowania było 10 mln euro.

[b]Teraz firmy z sektora MSP mogą walczyć o dwukrotnie większą kwotę w ramach działania 1.2.3 „Innowacje w mikroprzedsiębiorstwach i MSP”. To coś dla tych, którzy inwestują w badania i rozwój, chcieliby udoskonalić swoje wyroby lub usługi bądź nawiązać współpracę z jednostkami naukowymi. Ze wsparcia w postaci dofinansowanego doradztwa mogą skorzystać także te firmy, które dopiero planują wejść na rynek innowacji i badań.[/b]

Firma doradcza może im pomóc w przygotowaniu strategii rozwoju przedsiębiorstwa, opierając się na nowych technologiach i rozwiązaniach innowacyjnych. [b]Na dofinansowanie mogą także liczyć projekty polegające na wdrożeniu i komercjalizacji takich technologii.

Wnioski będą przyjmowane do 13 maja.[/b]

[srodtytul]Liczy się innowacyjność...[/srodtytul]

Jednym z ocenianych elementów będzie stopień innowacyjności wprowadzanych lub planowanych do wprowadzenia rozwiązań, zarówno pod względem terytorialnym, jak i okresu stosowania (znajomości na rynku). I tak w odniesieniu do projektów inwestycyjnych, polegających na wdrożeniu i komercjalizacji technologii i produktów innowacyjnych, firma będzie mogła uzyskać:

- 4 pkt, jeżeli wykaże innowacyjność w skali regionu,

- 6 pkt w przypadku innowacyjności w skali kraju,

- 8 pkt, jeżeli będzie to nowość w skali światowej.

W zależności od okresu znajomości i stosowania takiej technologii (odpowiednio regionalnie lub na świecie) projekt będzie mógł uzyskać:

- 1 pkt, jeżeli technologia będzie stosowana w regionie nie dłużej niż trzy lata,

- 2 pkt, jeżeli technologia będzie stosowana w kraju nie dłużej niż trzy lata,

- 3 pkt, jeżeli będzie ona stosowana na świecie do trzech lat,

- 4 pkt, jeżeli będzie to coś nieznanego i niestosowanego do tej pory na świecie.

[srodtytul]... i wzrost zatrudnienia[/srodtytul]

Punktację decydującą o szansach uzyskania dotacji będzie można także uzyskać za wzrost zatrudnienia w firmie osiągnięty dzięki realizacji projektu. I tak w przypadku przyjęcia nowych osób do pracy można uzyskać od 1 do 4 punktów w zależności od wzrostu tego zatrudnienia:

- od 5 do 10 proc. – 1 pkt,

- od 10 do 15 proc. – 2 pkt,

- od 15 do 20 proc. – 3 pkt,

- powyżej 20 proc. – 4 pkt.

[srodtytul]Finansowanie projektu[/srodtytul]

Śląscy przedsiębiorcy, którzy startowali w ubiegłorocznym konkursie (np. do działania 1.2.2), musieli zapewnić i udokumentować zewnętrzne finansowanie projektu. Ważną informacją jest to, że dla tego konkursu takiego wymogu nie ma. Nie trzeba się zatem obowiązkowo wspomagać środkami pochodzącymi z kredytu, leasingu bądź innego zewnętrznego źródła finansowania. Innymi słowy, przedsiębiorca może sfinansować cały projekt ze środków własnych.

Należy pamiętać, że nie zwalnia to firmy z udowodnienia, iż do czasu uzyskania dotacji będzie w stanie zrealizować cały projekt i że taka realizacja nie będzie zagrożona pod względem finansowym. Taka ocena dokonywana będzie na podstawie całej złożonej dokumentacji (wniosek, biznesplan – w szczególności jego sekcja E, załączniki). Dlatego jeżeli firma nie zamierza się posiłkować kredytem, warto udowodnić jej dobrą kondycję finansową (np. zaświadczeniem z banku o posiadanych środkach na rachunku bankowym). W przeciwnym razie wniosek może zostać odrzucony jako niespełniający jednego z tzw. kryteriów merytoryczno-technicznych. W razie korzystania z kredytu lub innego zewnętrznego źródła finansowania należy to zaznaczyć m.in. w polu F.2 wniosku i dołączyć dokument potwierdzający takie finansowanie (np. promesę kredytową).

Jeżeli firma przejdzie weryfikację i otrzyma dotację, będzie mogła liczyć maksymalnie na 750 tys. zł w przypadku projektów inwestycyjnych oraz na 100 tys. zł w przypadku projektów doradczych. Jednocześnie refundacja wydatków nie będzie mogła przekroczyć 60 proc. kosztów kwalifikowanych dla mikro- i małych firm oraz 50 proc. w przypadku firm średniej wielkości przy inwestycjach. Dla projektów związanych z doradztwem 50-procentowy poziom dofinansowania przysługuje wszystkim firmom niezależnie od ich wielkości.

[srodtytul]Elektronicznie i tradycyjnie[/srodtytul]

Wnioski o dofinansowanie trzeba przygotować w wersji elektronicznej za pomocą specjalnego generatora wniosków dostępnego na stronie [link=http://www.scp-slask.pl]www.scp-slask.pl[/link].

Następnie należy dostarczyć go w wersji papierowej do Śląskiego Centrum [b]Przedsiębiorczości (ul. Katowicka 47, 41-500 Chorzów). Przedsiębiorcy mają na to czas do 13 maja. [/b]

Wnioski, które zostaną złożone po tym terminie (w tym wpłyną drogą pocztową), nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o konkursie można pobrać ze strony [link=http://www.scp-slask.pl]www.scp-slask.pl[/link].

Przedsiębiorcy mają także możliwość skorzystania z usług punktu informacyjnego mieszczącego się w centrum, [b]tel. 032 743 91 77 lub 032 743 91 71[/b].

[ramka][b]Priorytety regionu[/b]

Celem działania 1.2.3 jest wsparcie sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw i ma służyć osiągnięciu przez nie przewagi konkurencyjnej oraz przyczynić się do wzrostu zatrudnienia. Dlatego w tym działaniu wspierana będzie działalność badawczo-rozwojowa w przedsiębiorstwach prowadzących działalność innowacyjną. Warto pamiętać, że preferowane będą projekty w obszarach tzw. specjalizacji technologicznych zdefiniowanych w „Regionalnej strategii innowacji województwa śląskiego na lata 2003 – 2013”. Należą do nich m.in.: technologie informacyjne i telekomunikacyjne, biologia i biomedycyna, górnictwo, energetyka, ochrona środowiska i zagospodarowanie przestrzenne, metalurgia i inżynieria materiałowa, przemysł maszynowy, samochodowy i lotniczy oraz transport. [/ramka]

[ramka][b]Uwaga [/b]

Zgodnie z definicją przyjętą w tzw. uszczegółowieniu programu działalność innowacyjna to działalność związana z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania nowych lub udoskonalonych materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów lub metod przeznaczonych do wprowadzenia na rynek albo do innego wykorzystania w praktyce.[/ramka]