Oprócz standardowych usług w bankach spółdzielczych można znaleźć rachunki z dostępem przez Internet, telefon, SMS, czasami przelewy masowe, a także home banking (np. BS w Ostrowi Mazowieckiej, Krakowski BS, Warmiński BS). Banki spółdzielcze udzielają także gwarancji i poręczeń kredytowych. Można w nich otworzyć rachunek walutowy lub uzyskać kredyt w walucie obcej. Nie będzie również problemu z wynajmem skrytki sejfowej czy z dostępem do skarbca nocnego. Wrzutnie nocne oferują m.in. BS w Radomsku i GBS w Międzyrzeczu. Za pośrednictwem banku spółdzielczego można skorzystać również z usług leasingowych i faktoringowych, a także kupić jednostki funduszy inwestycyjnych.
Koszt korzystania z rachunków firmowych w zależności od banku wynosi od zera do 100 zł miesięcznie. Większość banków spółdzielczych, w przeciwieństwie do komercyjnych, pobiera jednorazową opłatę za otwarcie rachunku (ok. 20 zł). Oprocentowanie kont firmowych waha się od zera do ponad 3 proc. w skali roku.
Oprócz standardowych lokat terminowych, na ogół oprocentowanych podobnie jak w bankach komercyjnych, banki spółdzielcze mają też w ofercie lokaty promocyjne, progresywne, z funduszami. Na lokatach nocnych można tam zarobić do 3,5 proc. w skali roku. Odsetki od lokat trzymiesięcznych wynoszą nawet 7 proc.
Przedsiębiorstwo może zaciągnąć w banku spółdzielczym i kredyt w rachunku, i kredyt na cele inwestycyjne. Oprocentowanie zaczyna się od 6,5 proc. w skali roku. Prowizja jest bardzo zróżnicowana, waha się od 0,1 do nawet 6 proc.
Niektóre banki zajmują się doradztwem w zakresie przedsięwzięć współfinansowanych ze środków unijnych. Można w nich również uzyskać kredyty preferencyjne z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiele małych banków specjalizuje się właśnie w obsłudze gospodarstw rolnych. Oferują one kredyty np. na zakup nawozów, klęskowe.
Obszar działania banku spółdzielczego wynika z ustawy. O ile liczba placówek nie jest ograniczona, o tyle ich lokalizacja zależy od wysokości funduszy własnych banku. Zgodnie z ustawą bank spółdzielczy może prowadzić działalność na terenie powiatu, w którym znajduje się jego siedziba, oraz w powiatach, w których w dniu wejścia w życie ustawy znajdowały się jego placówki.
Poza tym brane są pod uwagę fundusze własne banku. Bank mający fundusze własne wyższe niż równowartość 1 mln euro, lecz niższe niż równowartość
5 mln euro, może prowadzić działalność na terenie województwa, w którym znajduje się jego siedziba, oraz w powiatach, w których znajdują się jego placówki. Natomiast jeśli fundusze własne banku są równe lub wyższe niż równowartość 5 mln euro, może prowadzić działalność na obszarze całego kraju.
[ramka][b]Podstawowe informacje[/b]
- Funkcjonowanie banków spółdzielczych regulują trzy ustawy: prawo bankowe, prawo spółdzielcze oraz ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i ich zrzeszeń.
- Obecnie w Polsce działają trzy zrzeszenia banków spółdzielczych: Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Mazowiecki Bank Regionalny. Jeden bank spółdzielczy, Krakowski Bank Spółdzielczy, działa niezależnie (współpracuje z Bankiem Polskiej Spółdzielczości).
- Banki spółdzielcze posiadające fundusze własne wyższe niż równowartość 1 mln euro po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego mogą także wykonywać czynności polegające na rozliczaniu i umarzaniu pieniądza elektronicznego. [/ramka]
[ramka][b]Dariusz Konofalski, wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku[/b]
Banki spółdzielcze coraz częściej stawiają na segment małych i średnich firm. W naszym banku firmy te zaciągnęły 80 proc. wszystkich kredytów i zdeponowały ok. 35 proc. przyjętych przez nas środków. Są to strategiczni klienci oraz udziałowcy banku, zawdzięczamy im większość dochodów. Zarząd, podejmując decyzje organizacyjne, uwzględnia przede wszystkim potrzeby oraz oczekiwania tej grupy klientów.
W bankach spółdzielczych można znaleźć szeroki wachlarz produktów bankowych. Oferują one między innymi rachunki bieżące, terminowe i powiernicze w złotych, euro i dolarach. Lokaty terminowe mogą być zakładane na różne terminy, od overnight i automatycznego inwestowania salda rachunku do długoterminowych. W ofercie dla klienta biznesowego znajdują się: bankowość internetowa, karty płatnicze, serwis SMS i teleserwis. Banki przygotowały też kredyty komercyjne, preferencyjne i pomostowe na finansowanie przedsięwzięć dofinansowanych z UE. Proponują kredyty obrotowe w rachunku bieżącym, linie odnawialne, kredyty obrotowe oraz inwestycyjne.
—a.o.r.[/ramka]