[b]Tak [/b]Odprawa pieniężna z ustawy o zwolnieniach grupowych przysługuje pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn nieleżących po jego stronie w trybie przewidzianym w tej ustawie. Zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 10 ust. 1 przepisy ustawy stosuje się tylko u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Chociaż stosunek pracy pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego podlega szczególnej ochronie, to pracodawca – na podstawie art. 186[sup]1[/sup] kodeksu pracy oraz art. 7 ustawy – może go wypowiedzieć lub rozwiązać z powodu likwidacji zakładu pracy.

Ustawa nie przewiduje żadnych odstępstw od konieczności zapłaty odprawy. Pełni ona bowiem funkcję rekompensaty za zwolnienia z pracy. Jej wysokość uzależniona jest od zakładowego stażu pracy i wynosi:

– jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata,

– dwumiesięczne wynagrodzenie, gdy pracował w firmie od dwóch do ośmiu lat,

– trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.

Jednocześnie jej wysokość nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

[i]Podstawa prawna:

– art. 8 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link][/i]