Butapren od 1993 r. był zastrzeżony jako słowny znak towarowy na rzecz Zakładu Tworzyw Sztucznych PRONIT z Pionek. Urząd Patentowy niedawno to zmienił i nazwa ta nie jest już chroniona. – Z czasem stała się określeniem rodzaju kleju i dlatego jeden producent nie może mieć na nią monopolu – stwierdził UP.
A doprowadziła do tego Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA z siedzibą w Lubzinie, która podobnie jak inni producenci kleju chce swobodnie korzystać z tej nazwy.
Śnieżka wystąpiła o stwierdzenie wygaśnięcia znaku „butapren” z powodu utraty przez niego znamion odróżniających. Pozwala na to art. 169 ust. 1 pkt 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169951]prawa własności przemysłowej[/link]. Przepis ten mówi, że prawo ochronne na znak towarowy wygasa również w wyniku utraty znamion odróżniających przez to, że na skutek działań lub zaniedbań uprawnionego stał się w obrocie zwyczajowym oznaczeniem, czyli składającym się wyłącznie z elementów, które mogą służyć do oznaczania w szczególności: rodzaju towaru, jego jakości, ilości, ceny, przeznaczenia, sposobu, czasu lub miejsca wytworzenia, składu, funkcji lub przydatności.
– Jeszcze przed zgłoszeniem znaku butapren był w obrocie handlowym. Utrwalił się w świadomości przeciętnego odbiorcy jako kauczukowy klej o charakterystycznym zapachu, stosowany do klejenia gumy, skóry i tworzyw skóropodobnych. Nie jest utożsamiany z konkretnym producentem, lecz jedynie z rodzajem kleju – podkreślała pełnomocnik (rzecznik patentowy) Śnieżki. Podała też, że już w Powszechnej Encyklopedii z 1973 r. słowo „butapren” oznaczało po prostu klej. – Także i dziś, po wprowadzeniu tego słowa do encyklopedii internetowej, wyświetla się informacja: „butapren to klej będący roztworem kauczuku polichloroprenowego…”.
Podała i inne przykłady. Na stronie: Konflikty zbrojne, historia, militaria i aktualności, w poradniku „Hobby” opisuje się kleje do modelarstwa, dzieląc je na: kleje typu butapren, kleje nitrocelulozowe, np. Falco, Hermol, kleje octanowe, np. Wikol, kleje cyjanoakrylowe, np. Cyjanopan, SuperGlue. Podobnie w branży przemysłowej oferuje się szeroką gamę klejów typu butapren. Wśród polskich przedsiębiorców, którzy od wielu lat wprowadzają na rynek ten klej, są: Przedsiębiorstwo Cazet, Zakłady Chemiczne Anser, Przedsiębiorstwo Dorex Wytwórnia Chemiczna Dragon, Przedsiębiorstwo Libella.
– Firma Pronit nigdy nie sprzeciwiała się używaniu nazwy butapren przez Śnieżkę. Pozostali producenci także używają jej bezkolizyjnie. Pronit przyczynił się zatem do przekształcenia znaku w nazwę rodzajową kleju – podsumowała pełnomocnik Śnieżki.
[b]Kolegium ds. spornych Urzędu Patentowego uznało, że faktycznie zaistniała podstawa do wygaszenia prawa ochronnego na ten znak (sygn. Sp. 528/06)[/b].
Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, przysługuje od niej skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.