W zależności od rodzaju ankiety firmy wypełniają sprawozdania roczne, półroczne, kwartalne i miesięczne. O wszystkich badaniach i terminach wysyłania sprawozdań są informowane przez GUS. Nie ma znaczenia, czy są to badania obowiązkowe czy uczestniczą w nich tylko wybrane przez GUS podmioty. Instytucja ta przypomina także o zbliżających się terminach wysyłania formularzy i ponagla w razie potrzeby. Gdyby jednak takie powiadomienie np. zaginęło, to i tak firmy, które podlegają obowiązkowym badaniom, muszą wziąć w nich udział.

W nieobowiązkowych badaniach, wykonywanych np. metodą reprezentacyjną czy celowego doboru, uczestniczą tylko te podmioty, które zostaną zawiadomione. GUS wybiera takie firmy na rok. W niektórych ankietach bierze udział co trzecia firma, w innych co setna. Czasem termin składania sprawozdań jest dosyć odległy, ale trzeba wcześniej zbierać dane, by można było wypełnić ankietę. Niektóre formularze badań wymagają bowiem bardzo dokładnych informacji.

[ramka][b]Objaśnienia do [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/259972]tabeli[/link][/b]

W tabeli przypominamy o najważniejszych badaniach z udziałem firm i ich terminach. Sporządzając ją, ograniczyliśmy się tylko do prowadzących działalność gospodarczą i do największych grup przedsiębiorców. Nie zajmowaliśmy się badaniami prowadzonymi przez ankieterów. Pominęliśmy sprawozdania dotyczące przedsiębiorstw finansowych i niektórych mniej licznych grup firm czy wolnych zawodów. Nie omawialiśmy też badań z zakresu ochrony środowiska, które dotyczą wielu podmiotów, ale uczestnictwo w nich zależy generalnie od wielkości emisji, a nie od liczebności firmy. Nie zajmowaliśmy się też badaniami dotyczącymi zatrudnienia – pisaliśmy o nich w „DF” z 24 grudnia 2008 – „[link=http://www.rp.pl/artykul/238505.html]Dane o zatrudnieniu pracodawcy przekażą GUS tylko online[/link]”.

Uwaga! Po raz pierwszy w tym roku, ustalając kwalifikację poszczególnych grup podmiotów do konkretnych badań, GUS zastosował PKD 2007, a nie jak wcześniej PKD 2004. Przy niektórych badaniach podaliśmy podlegające im grupy firm bardziej ogólnie, niż wynika to z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292586]rozporządzenia w sprawie programu badań statystyki publicznej na rok 2009 (DzU z 2008 r. nr 229, poz. 1436)[/link]. Przypominamy, że podstawą do określenia, kto uczestniczy w badaniu, jest rozporządzenie, a nie nasza publikacja.[/ramka]