[b]Z pięciu przedstawicieli handlowych zatrudnionych wraz ze mną w firmie czterech zajmowało się sprzedażą produktów firmy do hurtowni i dystrybutorów. Ja zaś zajmowałem się wyłącznie sprzedażą tych samych produktów bezpośrednio do sklepów detalicznych. Pracodawca ze względów ekonomicznych podjął decyzję o likwidacji mojego stanowiska i wypowiedział mi umowę o pracę. Przed wypowiedzeniem nie dokonywał żadnego porównania ani oceny mojej pracy z innymi przedstawicielami handlowymi ds. hurtu.

Czy miał taki obowiązek? Czy przypadkiem nie zostało w ten sposób naruszone prawo?[/b]

[i][b]Odpowiada Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Marcin Wojewódka:[/b][/i]

W kodeksie pracy nie ma żadnych przepisów określających procedurę doboru pracowników do zwolnienia, gdy zostaje likwidowane stanowisko. Pracodawca, jeśli kierują nim przyczyny ekonomiczne, sam może wskazać pracownika, z którym z takich powodów postanowił się rozstać. Nie ma przy tym obowiązku uwzględniać jego sytuacji życiowej czy materialnej ani też indywidualnych kompetencji.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje natomiast, że chociaż nie ma odpowiednich przepisów w kodeksie pracy, rozwiązanie stosunku zatrudnienia z danym pracownikiem nie może być dowolne. Pracodawca powinien zatem udowodnić, iż obiektywnie musiało dotyczyć właśnie tej konkretnej osoby.

[b]Jeśli więc pracodawca zmuszony jest zmniejszyć liczbę etatów w określonej grupie pracowniczej, to zanim zdecyduje się na taki krok, powinien dokonać porównania oraz oceny pracy wszystkich zatrudnionych zajmujących takie same stanowiska pracy.[/b] Dopiero potem z tej grupy, kierując się obiektywnymi i niedyskryminującymi kryteriami, takimi jak wydajność i osiągane wyniki pracy, może wskazać osobę przeznaczoną do zwolnienia.

Należy jednakże podkreślić, iż [b]dokonanie takiego porównania będzie konieczne jedynie wtedy, gdy chodzi o osoby zatrudnione na identycznych stanowiskach pracy.[/b]

Jeżeli natomiast z przyczyn ekonomicznych zachodzi konieczność likwidacji jedynego, niepowtarzalnego w danej firmie stanowiska pracy, to pracodawca nie ma obowiązku podejmowania jakichś szczególnych działań przed wręczeniem wypowiedzenia pracownikowi, który je zajmuje.

Warto tutaj przypomnieć [b]wyrok Sądu Najwyższego z 17 września 1982 r. (sygn. I PRN 64/82)[/b], w którym stwierdzono, iż likwidacja konkretnego stanowiska pracy na skutek zmiany struktury organizacyjnej firmy powodującej zmniejszenie zatrudnienia uzasadnia zwolnienie pracownika, który zajmował likwidowane stanowisko. Firma może w takiej sytuacji zrobić to bez oceniania kwalifikacji, stażu pracy itp. zwalnianego i porównywania go z innymi.

Dlatego właśnie [b]w sytuacji opisanej w pytaniu należy ustalić, czy stanowiska pracy zajmowane przez przedstawicieli handlowych ds. hurtu oraz przedstawiciela zajmującego się detalem były na tyle inne, aby można było mówić o ich wyraźnym rozróżnieniu[/b].

Jeśli tak, to pracodawca wypowiadający umowę o pracę przedstawicielowi ds. detalu bez uprzedniego porównania go z przedstawicielami ds. hurtu nie naruszył prawa.