Dzieje się tak dlatego, że jednym z obowiązków przedsiębiorcy jest pobór zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń zatrudnionych osób. Na tym zresztą nie koniec. Poza pobraniem zaliczek trzeba jeszcze sporządzić i przekazać do urzędu skarbowego informacje o dochodach pracowników oraz o potrąconych zaliczkach. Informacja ta przygotowywana jest na formularzu PIT-11.
Czy taka sama sytuacja pojawia się w momencie przejęcia innej firmy w trybie art. 23[sup]1[/sup] kodeksu pracy? Sprawdźmy. Przepisy prawa pracy mówią, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Co więcej, takie przejście nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.
Co to oznacza w praktyce? Tyle, że w takiej sytuacji występuje ciągłość stosunku pracy, a skoro tak, nie możemy mówić o ustaniu obowiązku poboru zaliczek. Co najwyżej zmienia się adresat tego obowiązku. Potwierdzają to również przepisy ordynacji podatkowej. Wynika z nich, że firmy powstałe w drodze przejęcia innych podmiotów wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego ich prawa i obowiązki.
[b]Obowiązek poboru zaliczek przechodzi zatem automatycznie na nowego pracodawcę. Ma on też obowiązek wystawić informację PIT-11 za cały rok. [/b]Jest tak, ponieważ przejmuje obowiązki podatkowe wynikające ze stosunku pracy. [b]Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych. Do takich wniosków doszły m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w piśmie z 7 lipca 2008 r. (IBPB2/415-691/ 08/BJ), Izba Skarbowa w Bydgoszczy w piśmie z 28 maja 2008 r. (ITPB2/415-372/ 08/ RS) oraz Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie (interpretacja z 28 czerwca 2007 r., DO/ 415-43/07) i Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (interpretacja z 13 czerwca 2007 r., 1472/DPC/ 415-59/07/PK).[/b]