[b]Takie wnioski płyną z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 5 grudnia 2008 r. (KIO/UZP 1362/08)[/b]. Dotyczył on przetargu na wywóz i utylizację odpadów medycznych. Jako jedno z kryteriów oceny ofert ustalono w nim posiadanie certyfikatów ISO 9001 i 14000. Mówiąc wprost – oferty wykonawców, którzy posiadają wymienione certyfikaty, dostałyby dodatkowe punkty.
Skład orzekający, który rozstrzygał ten spór, uznał tak sformułowane kryterium za niedopuszczalne.
– [b]Zgodnie z art. 91 ust. 3 prawa zamówień publicznych kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy, a w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej czy finansowej[/b] – zwróciła uwagę przewodnicząca Agnieszka Trojanowska, zaznaczając, że jedyny wyjątek od tej zasady dotyczy usług wymienionych w załączniku II B do dyrektywy 2004/18/WE i załączniku XVII B do dyrektywy 2004/17/WE. – [b]Przyznanie punktacji za posiadanie lub wdrażanie certyfikatów ISO 9001 i 14000 jest w rzeczywistości przyznaniem punktów za właściwość ekonomiczną wykonawcy[/b] – dodała.
Zadaniem norm jest stworzenie skutecznego sposobu zarządzania pozwalającego na stabilną jakość wyrobu, a więc odnoszącego się do organizacji pracy. (...) Zatem normy te w żaden sposób nie odnoszą się do przedmiotu zamówienia, tj. wywozu i utylizacji odpadów, ale do właściwości samego przedsiębiorstwa i jego wizerunku na rynku – kontynuowała swój wywód przewodnicząca.
Skład orzekający powołał się na[b] wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 17 września 2002 (C-513/99)[/b], z którego jednoznacznie wynika, że kryteria mają być związane z przedmiotem zamówienia i nie mogą prowadzić do dyskryminacji. – Kryterium określone przez zamawiającego nie tylko, że odnosi się do właściwości wykonawcy, ale jednocześnie dotyczy certyfikatów, których pozyskanie jest dobrowolne i nie dopuszcza innych atestów – zaznaczyła Agnieszka Trojanowska, zwracając uwagę, że alternatywnym do ISO 14000 jest system EMAS.
Zgodnie z wyrokiem zamawiający musi zmienić specyfikację, tak aby kryterium nie odnosiło się do właściwości wykonawców i nie dyskryminowało ich w walce o zamówienie.