Jednym z tych wymogów jest konieczność zachowania formy pisemnej. Pomimo braku tej formy wypowiedzenie umowy o pracę, choć wadliwe, będzie jednak skuteczne i doprowadzi do jej rozwiązania. Dotyczy to także wypowiedzenia przesłanego pracownikowi za pomocą faksu
[srodtytul]Wyraźny zamiar[/srodtytul]
Wypowiedzenie umowy o pracę musi być złożone w formie pisemnej. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 kodeksu pracy. oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Chodzi tu więc o złożenie oświadczenia woli na piśmie zawierającego własnoręczny podpis pracodawcy lub osoby uprawnionej do występowania na gruncie stosunków pracy w jego imieniu. Podkreślić przy tym należy, że wypowiedzenie zawarte w faksie nie spełnia wymogu zachowania formy pisemnej. Faks jest bowiem jedynie kopią pisma, a więc także i kopią złożonego na nim własnoręcznego podpisu.
Trzeba pamiętać, że forma pisemna wypowiedzenia nie jest tu zastrzeżona pod rygorem nieważności, a jedynie ma ona znaczenie dla celów dowodowych. Wymóg zachowania takiej formy został bowiem ustanowiony w celu ułatwienia przeprowadzenia dowodu stwierdzającego w sposób bezsporny fakt dokonania wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że skuteczne będzie także wypowiedzenie złożone ustnie lub w sposób konkludentny, czyli przez każde zachowanie pracodawcy ujawniające jego wolę w sposób dostateczny. Skuteczne będzie także wypowiedzenie dokonane za pomocą faksu. Wskazywał na to [b]Sąd Najwyższy w uchwale z 2 października 2002 r. (III PZP 17/02)[/b], stwierdzając, że doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 k.p., ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p.
[srodtytul]Wymówienie z wadą[/srodtytul]
Wypowiedzenie umowy o pracę złożone pracownikowi za pomocą faksu, choć nie będzie zachowywało formy pisemnej ze względu na brak własnoręcznego podpisu pracodawcy, doprowadzi ostatecznie do rozwiązania kontraktu. Jednak niezachowanie formy pisemnej ma doniosłe skutki, gdyż naruszenie art. 30 § 3 k.p. jest naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę i uzasadnia roszczenia pracownika o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, o przywrócenie do pracy albo o zasądzenie odszkodowania. Zatem wypowiedzenie złożone pracownikowi za pomocą faksu, mimo że skuteczne i powodujące rozwiązanie stosunku pracy, będzie jednak wadliwe, co ma istotne znaczenie w razie rozpoznawania sprawy przez sąd. W razie bowiem zakwestionowania przez pracownika takiego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i wniesienia przez niego pozwu do sądu pracy sąd uwzględni jego roszczenie, a więc uzna wypowiedzenie za bezskuteczne, przywróci go do pracy lub zasądzi na jego rzecz odszkodowanie.
[b]Pracownik musi jednak pamiętać o konieczności złożenia odwołania do sądu w terminie siedmiu dni od otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę.[/b] Mówi o tym art. 264 § 1 k.p. Przepis ten przewiduje, że odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę, czyli w istocie rzeczy pozew o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę, o przywrócenie do pracy i alternatywnie o odszkodowanie wnosi się do sądu pracy w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Istotne jest przy tym, że w razie uchybienia tego terminu przez pracownika jego powództwo może być przez sąd oddalone.
[srodtytul]Ustne też się liczy[/srodtytul]
Podobnie byłoby w razie ustnego wypowiedzenia umowy o pracę. Skuteczność takiej formy wypowiedzenia angażu potwierdzał także [b]Sąd Najwyższy, który w wyroku z 24 marca 1999 r. (I PKN 631/98) [/b]stwierdził, że ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne.
Skuteczne więc byłoby ustne oświadczenie pracodawcy o zwolnieniu z pracy danej osoby. Szef musiałby się jednak liczyć z tym, że w razie wniesienia przez pracownika odwołania od tego wypowiedzenia do sądu żądania pracownika zostaną uwzględnione.
[ramka][b]GPP>przykład[/b]
Pracodawca przesłał pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę za pomocą faksu. Ten po upływie pięciu dni złożył pozew do sądu pracy, żądając zasądzenia odszkodowania.
Podnosił, że pracodawca naruszył zasady prawa pracy, gdyż nie zachował formy pisemnej wypowiedzenia.
Sąd uwzględnił jego żądanie i zasądził na jego rzecz odszkodowanie.[/ramka]
[i]Autor jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Kielcach[/i]