[b]Jestem tegoroczną absolwentką technikum. Nie udało mi się znaleźć pracy, więc zarejestrowałam się w urzędzie pracy. Urząd skierował mnie na kilkumiesięczny staż. Czy staż ten jest wliczany do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia prawa do urlopu wychowawczego albo wypoczynkowego?[/b]
Zgodnie z art. 79 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy [/link]okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na podstawie art. 52 i 53 ust. 6 wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych. Nie będzie zatem przeszkód, by pracownica zaliczyła sobie sześciomiesięczny staż wymagany do uzyskania prawa do urlopu wychowawczego.
Okresu stażu odbywanego na podstawie skierowania powiatowego urzędu pracy zgodnie z ust. 2 art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia nie wlicza się jednak do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Zatem jak wyjaśnia Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy, okres odbywania stażu absolwenckiego przez pracownika lub też okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych będzie wliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie może być wliczony do okresu warunkującego nabycie prawa do tego urlopu. Okres, w którym osoba była bezrobotna i nie miała prawa do zasiłku, nie ma natomiast wpływu ani na wymiar urlopu, ani na nabycie prawa do niego.
GIP przypomina, że wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy. Zalicza się do niego wszystkie okresy zatrudnienia, okresy ukończonej nauki oraz inne okresy zaliczane przez odrębne przepisy, np. pobierania stypendium przez stażystę czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Nabycie prawa do urlopu następuje z chwilą spełnienia określonych przesłanek. Obecnie o uzyskaniu prawa do urlopu decyduje wyłącznie przepracowanie określonego czasu.