[b]Pracownik będący emerytem wojskowym przedstawił 20 października 2008 r. orzeczenie terenowej wojskowej komisji lekarskiej o kontrolnym badaniu inwalidy z 25 sierpnia 2008 r. W związku z pogłębiającymi się problemami zdrowotnymi został od lipca 2008 r. zaliczony do drugiej grupy inwalidów z tytułu ogólnego stanu zdrowia; nie uzyskał jednak żadnej grupy inwalidzkiej w związku ze służbą wojskową. Schorzenie, z racji którego został zakwalifikowany do drugiej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia, ujawniło się już po zwolnieniu go ze służby wojskowej. Czy jest on niepełnosprawnym? Jeśli tak, czy możemy się ubiegać o dofinansowanie jego wynagrodzeń i refundacje opłacanych za niego składek? [/b]
Z orzeczenia wynika, że pracownik musiał się legitymować wcześniejszym orzeczeniem. Nie wiadomo jednak, czy zostało ono wydane na stałe, czy na czas określony. Dlatego teraz na podstawie wymienionego pisma bez zapoznania się z poprzednim firma nie może się ubiegać ani o dofinansowanie, ani o refundację składek. Zostało bowiem wydane po 1 stycznia 1998 r. i nie przekłada się na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. [b]Zakład powinien poprosić zatrudnionego, aby złożył dokumenty dotyczące choroby do powiatowego zespołu ds. orzekania. Wtedy zyska pewność, że jest on niepełnosprawny w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej[/b] i będzie się mógł ubiegać o pomoc publiczną z tytułu jego zatrudniania (dofinansowania wynagrodzeń i refundację składek).
Respektujemy orzeczenia o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej wydane przed 1 stycznia 1998 r.; jeżeli nie utraciły mocy, traktujemy na równi z odpowiednimi orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności. I tak orzeczenie o zaliczeniu do:
- pierwszej grupy inwalidów jest równoważne z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- drugiej – o umiarkowanym,
- trzeciej – o lekkim.
Wyjątek stanowią orzeczenia potwierdzające trzecią grupę inwalidztwa wydane przez organy orzecznicze Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na ogół nie poświadczają one niepełnosprawności, gdyż dotyczą osób zdolnych do pracy poza służbą.
Zakwalifikowanie do lekkiego stopnia niepełnosprawności jest możliwe wyłącznie, gdy orzeczenie o trzeciej grupie inwalidztwa z tytułu niezdolności do służby mundurowej zawiera równocześnie orzeczenie o trzeciej grupie inwalidztwa wystawione na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.