Jeśli to nie wystarczy, mamy prawo zamknąć mu na pewien czas dostęp do awansów.

Sprawy dyscyplinarne członków korpusu służby cywilnej rozpoznają komisje dyscyplinarne. Ich skład zależy od tego, jaka kara wchodzi w grę. Są to:

[b]- w pierwszej instancji[/b]

– trzej członkowie, gdy rzecznik dyscyplinarny wniósł o zastosowanie jednej z kar dyscyplinarnych, poza wydaleniem

– pięciu członków, w tym przewodniczący składu mający wykształcenie prawnicze – wydalenie

[b]- w drugiej instancji[/b]

– pięciu członków, z których co najmniej dwóch powinno mieć wykształcenie prawnicze – najwyższa kara wydalenia.

W sprawach dotyczących urzędników służby cywilnej przewodniczącym składu jest urzędnik służby cywilnej.

Odpis prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej dołączamy do akt osobowych urzędnika służby cywilnej.

Dyrektor generalny urzędu wykonuje wobec urzędników kary pozbawienia prawa do awansu, obniżenia wynagrodzenia oraz zdegradowania urzędnika, a wobec pracowników jedynie karę obniżenia wynagrodzenia – z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Wszystkie kary dyscyplinarne, poza wydaleniem, ulegają zatarciu, a odpis orzeczenia dołączony do akt osobowych podlega zniszczeniu po trzech latach od dnia doręczenia prawomocnego orzeczenia o ukaraniu. Na wniosek ukaranego zatarcie może nastąpić już po dwóch latach. Gdy przed zatarciem kary dyscyplinarnej członek korpusu służby cywilnej zostanie ponownie ukarany dyscyplinarnie, trzy lata przewidziane na zatarcie i zniszczenie dokumentów biegną od dnia doręczenia prawomocnego orzeczenia o ponownym ukaraniu. Zatarcie kary wydalenia ze służby cywilnej i wydalenia z pracy w urzędzie oraz zniszczenie odpisu orzeczenia następuje po trzech latach od zakończenia okresu, na który kara została orzeczona.

[ramka][b]Postępowanie dyscyplinarne wobec członka korpusu służby cywilnej[/b]

Przebiega ono następująco:

- Wszczęcie postępowania na wniosek rzecznika dyscyplinarnego

- Prawo do obrony członka korpusu

Obwiniony ma prawo do korzystania z pomocy wybranego przez siebie obrońcy, z zastrzeżeniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej. Gdy rzecznik wniósł o orzeczenie kary wydalenia ze służby cywilnej albo kary wydalenia z pracy w urzędzie, a obwiniony nie ma obrońcy z wyboru, przewodniczący składu orzekającego wyznacza obrońcę spośród członków korpusu służby cywilnej.

- Wydanie orzeczenia

Dopiero po przeprowadzeniu rozprawy, w toku której wysłuchuje się rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego oraz jego obrońcy, jeżeli został ustanowiony, a także po rozpatrzeniu innych dowodów mających znaczenie w sprawie.

- Nieobecność obwinionego

Nawet nieusprawiedliwiona nieobecność samego obwinionego lub jego obrońcy nie wstrzymuje rozpoznania sprawy w postępowaniu dyscyplinarnym.

- Rozprawa jest jawna

Jedynie w uzasadnionych przypadkach skład orzekający może wyłączyć jawność rozprawy. Ogłoszenie orzeczenia jest jednak zawsze jawne.

- Doręczenie orzeczenia

Wraz z uzasadnieniem doręczane jest stronom w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia orzeczenia

- Prawo do odwołania

Od orzeczenia komisji dyscyplinarnej strony mogą odwołać się do Wyższej Komisji Dyscyplinarnej w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Od orzeczeń Wyższej Komisji Dyscyplinarnej stronom oraz szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przysługuje odwołanie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego sądu apelacyjnego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. [/ramka]