Sama zgoda rodziców na wykonywanie pracy nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze – ze względu na szczególną ochronę interesów najmłodszych, których pracodawca zamierza zatrudnić – uzyskanie zezwolenia od inspektora pracy.

[srodtytul]Potrzebna dokumentacja[/srodtytul]

Zanim jednak właściciel firmy skieruje do Państwowej Inspekcji Pracy wniosek o wydanie zezwolenia, musi skompletować dokumentację, która stanowi niezbędny załącznik do wniosku. Zgodnie z art. 3045 kodeksu pracy pracodawca musi dołączyć: pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywanie przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych, opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko zakładanych obowiązków, orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań. Konieczna jest także opinia dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotycząca możliwości uczestniczenia w zajęciach szkolnych w trakcie wykonywania pracy przez ucznia.

[srodtytul]Zgodę można cofnąć[/srodtytul]

Nawet jeśli inspektor wyda zezwolenie, w każdej chwili może je cofnąć. Podejmie taką decyzję np., gdy uzna, że warunki pracy dziecka nie są takie, jak określono w zezwoleniu. Ma też obowiązek je cofnąć na żądanie rodziców. To zaś może prowadzić do nadużyć. Rodzice mogą bowiem w każdej chwili podjąć decyzję, że ich dziecko nie powinno wykonywać danej pracy. Mogą też próbować wymusić na pracodawcy korzystniejsze od ustalonych warunki pracy, grożąc np., że zwrócą się o cofnięcie zezwolenia. Zwłaszcza że, zgodnie z kodeksem pracy, nie muszą podawać żadnego uzasadnienia swojej decyzji.

Pracodawca może jednak uchronić się przed takim niebezpieczeństwem.Podpisanie osobnej umowy z rodzicami dziecka, w której będzie zastrzeżona np. kara umowna lub inne postanowienie o odpowiedzialności odszkodowawczej rodziców w przypadku nieuzasadnionego złożenia przez nich wniosku o cofnięcie zezwolenia, to jeden ze sposobów.

Jeśli rodzice mają wspólność majątkową, należy pamiętać, że zobowiązanie takie powinno być podpisane przez oboje rodziców.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Inspektor może odmówić wydania zezwolenia, jeśli uzna, że wykonywanie pracy może zagrażać życiu dziecka, jego zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu albo przeszkadzać mu w nauce. Podobnie postąpi, gdy stwierdzi, że warunki pracy dziecka nie odpowiadają określonym w zezwoleniu.[/ramka]