[b]Nie [/b]. Jeżeli sobota jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to praca w tym dniu stanowi nadgodziny średniotygodniowe. Za taką pracę do końca okresu rozliczeniowego przysługuje dzień wolny. Wynika tak z art. 151[sup]3[/sup] k.p. Wielokrotnie podkreślaliśmy w DOBREJ FIRMIE, że dodatek za taki dzień płacimy wyjątkowo. Przykładowo wtedy, gdy odbiór wolnego jest fizycznie niemożliwy. Ale nawet wówczas dodatek wypłacamy na koniec okresu rozliczeniowego, bo dopiero wtedy możemy stwierdzić, że doszło do pracy nadliczbowej z racji przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. Według powszechnie przyjętej zasady z najbliższą pensją płacimy tylko wynagrodzenie za nadgodziny dobowe.
[b]A co zrobić, jeśli praca w wolną sobotę trwała mniej niż osiem godzin? Czy wystarczy, gdy pracownikowi oddamy tylko faktycznie przepracowany czas wolny?[/b]
[b]Nie[/b]. Trzeba oddać cały dzień wolny, bo tylko w ten sposób przywrócimy zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Eksperci podkreślają, że nie jest istotna tutaj liczba przepracowanych godzin, ale liczba dni wolnych od pracy.